تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


آیت‌الله غروی:

اشتغال و تقویت مبانی دینی برطرف‌کننده بخش عمده‌ای از آسیب‌های اجتماعی است


گفتگوی مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی با آیت‌الله سیدمحمد غروی، عضو شورای عالی حوزه علمیه و رئیس پژوهشکده علوم رفتاری پژوهشگاه حوزه و دانشگاه
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به عدم سازگاری وضعیت اشتغال با مبانی حقوق خانواده در کشور، هسته اصلی رفع آسیب‌های اجتماعی فعلی گریبانگیر جامعه را اشتغال دانست و بر نقش مبانی دینی و مبانی اخلاقی در رفع این آسیب‌ها تأکید کرد.

آیت‌الله سیدمحمد غروی، عضو شورای عالی حوزه علمیه و رئیس پژوهشکده علوم رفتاری پژوهشگاه حوزه و دانشگاه در گفتگو با مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به دستور مقام معظم رهبری به نهادها و دستگاه‌های کشور برای بررسی و رسیدگی به وضع آسیب‌های اجتماعی، گفت: در حال حاضر مسئله آسیب‌های اجتماعی و مشکلاتی همچون اعتیاد به مواد مخدر، بی‌بند و باری، سست شدن نهاد خانواده و افزایش آمار طلاق و همچنین آسیب‌های ناشی از بیکاری به صورت جدی فضای اجتماعی ما را تهدید می‌کند و لازم است که اقدماتی مناسبی برای رفع این آسیب‌ها طراحی و انجام شود.

آیت الله غروی میزان فراگیری اعتیاد در جامعه را نگران‌کننده خواند و گفت: فراوانی و تنوع انواع مواد مخدر، ساده شدن مصرف این مواد و افزایش جمعیت و دشواری کنترل افراد از جمله عوامل گسترش این معضل اجتماعی است.

آسیب‌های اجتماعی موجود همه با هم در ارتباطند

وی با اشاره به بی بند و باری و ابتذال اخلاقی به عنوان یکی دیگر از آسیب‌های گریبانگیر جامعه که نهاد خانواده را با چالش جدی روبرو کرده، آن را دارای ارتباط مستقیم با اعتیاد و افزایش آمار طلاق در کشور دانست و گفت: همه معضلاتی که ما در سطح جامعه با آن مواجه هستیم به نحوی با هم در ارتباطند و می‌توانند تحت شرایط خاصی در یکدیگر اثر بگذارند و به تشدید یا تحدید سایر معضلات منجر شوند.

این عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با تأکید بر اثرات فضای مجازی و شبکه‌های ماهواره‌ای و الگودهی فیلم‌ها و سریال‌ها در این روند، گفت: متأسفانه ما در این فضا چندان کار قابل توجه و سرمایه‌گذاری جدی برای تقویت زمینه‌های فرهنگی‌مان انجام نداده‌ایم و بعضاً به گونه‌ای در رسانه‌هایمان به جریان غالب آسیب‌رسان هم کمک کرده‌ایم؛ که در نتیجه آن حتی بافت خانواده‌های مذهبی نیز دستخوش تغییر شده و امنیتی که در گذشته حداقل برای جریان‌های مذهبی وجود داشت، دیگر چندان احساس نمی‌شود.

رئیس پژوهشکده علوم رفتاری پژوهشگاه حوزه و دانشگاه همچنین با اشاره به شکسته شدن سدّ طلاق در جامعه، گفت: طلاق در گذشته یک تابو بود اما متأسفانه اکنون این سد نیز به عوامل مختلف شکسته شده است.

آیت‌الله غروی هسته اصلی رفع همه این آسیب‌ها را برطرف کردن بیکاری عنوان کرد و گفت: مسئله بیکاری و فقر مسئله‌ای بسیار جدی است و علاوه بر این که امکان ازدواج را محدود می‌سازد، بعضاً برخی جوان‌ها را که تا اندازه‌ای نیز دارای تحصیلات عالیه هستند گاه دچار افسردگی و احساس نومیدی نسبت به زندگی می‌کند.

عدم سازگاری وضعیت اشتغال با مبانی حقوق خانواده در کشور

وی با اشاره به عدم سازگاری وضعیت اشتغال با مبانی حقوقی در کشور، گفت: ما بدون توجه به این که شرایط حقوق خانوادگی ما چه چیزی را ایجاب می‌کند و در حالی که پرداخت مهریه و نفقه و اداره زندگی مادی را به عهده مرد قرار داده‌ایم، هیچ قید و محدودیتی برای اشتغال زنان نداریم و با وجود بیکاری مردان، مرد و زن را در مسئله اشتغال به راحتی به یک چشم می‌بینیم.

عضو شورای عالی حوزه علمیه ادامه داد: این که زن‌ها دارای شغل باشند و مردها بیکار با فرهنگ ما سازگاری ندارد و فشار خاصی را بر بخشی از جامعه وارد می‌کند که عوارض آن به صورت برخی از آسیب‌هایی که اشاره شد نمود پیدا کرده است.

آیت‌الله غروی افزود: اگر با مسئله اشتغال برخوردی حساب شده صورت گیرد و فرصت‌های موجود در اجتماع، نه به شکلی بی قید و بند، بلکه بر اساس مبانی حقوقی جامعه ما توزیع شود و ضمن فراهم شدن شرایط ازدواج جوانان، اقدامات مناسب برای پیشگیری از طلاق انجام شود و از جهات دیگر نیز شاهد تلاش برای کنترل آسیب‌های اجتماعی باشیم، امید می‌رود که به خوبی از وضعیت چالشی فعلی عبور کنیم.

این عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: البته تقویت مبانی دینی و مبانی اخلاقی نیز می‌تواند نقش بسیار مهمی در رفع آسیب‌های موجود داشته باشد.

ضرورت گرایش دادن جوانان به زندگی ساده‌تر از نظر شروط مادی

وی همچنین بر فرهنگ‌سازی برای ازدواج آسان نیز تأکید کرد و گفت: در گذشته ما شاهد بودیم که بسیاری از افراد زندگی خود را از صفر شروع می‌کردند و زندگی خوبی هم داشتند، اما در نتیجه تأثیرات رسانه‌ها ـ که برای مثال برای به تصویر کشیدن یک ازدواج از اتومبیل‌های آن چنانی استفاده می‌کنند ـ امروزه چنین ایده‌هایی کمرنگ و به بن‌بست کشانده شده است.  

آیت‌الله غروی افزود: باید برای گرایش دادن جوانان به زندگی ساده‌تر از نظر شرط و شروط مادی سرمایه‌گذاری کرد و در این راه استفاده از ابزارهای هنری و فیلم و سریال می‌تواند مناسب باشد.
كد خبر:33605
منبع خبر:دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1394/10/07