تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


دکتر مخبر دزفولی خبر داد:

انتخاب نمایندگان شورا در هیئت نظارت بر مطبوعات و پایگاه علوم جهان اسلام


جلسه 790 شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی برگزار شد.
حجت الاسلام والمسلمین قمی مجددا نماینده شورا در هیئت نظارت بر مطبوعات شد
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر محمدرضا مخبر دزفولی در تشریح مصوبات این جلسه گفت: دستور اول با توجه به اتمام مدت دوره عضویت نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی در هیئت نظارت بر مطبوعات با رای اعضای جلسه حجت الاسلام والمسلمین قمی مجددا به عنوان نماینده این شورا در هیئت نظارت بر مطبوعات انتخاب شد.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به تاسیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(ISC) توسط این شورا افزود: این پایگاه که به وظیفه اش انتشار مقالات و تولیدات علمی دانشمندان جهان اسلام است اکنون به زبان های فارسی، عربی، انگلیسی و فرانسوی نمایه می شود.
وی افزود: این پایگاه در جهان اسلام و جهان علم توانسته است جایگاه خوبی را به دست آورد که شورای سیاستگذاری برای آن به ریاست وزیر علوم در نظر گرفته شده و در آن دو نفر به عنوان نمایندگان شورای عالی انقلاب فرهنگی حضور دارند.
انتخاب دکتر گلشنی و حجت الاسلام پارسانیا به عنوان نمایندگان شورا برای عضویت در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام
رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی گفت: در جلسه امشب شورای عالی انقلاب فرهنگی دکتر مهدی گلشنی و حجت الاسلام والمسلمین پارسانیا به عنوان نمایندگان شورا برای عضویت در شورای سیاستگذاری پایگاه استنادی علوم جهان اسلام انتخاب شدند.
ارائه گزارش وضعیت سرقت های علمی
دکتر مخبر دزفولی در ادامه با بیان اینکه دستور بعدی جلسه به ارائه گزارش وضعیت سرقت های علمی اختصاص داشت گفت: این گزارش توسط وزارت بهداشت با همکاری وزارت علوم، دانشگاه آزاد اسلامی و دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی به سفارش شورای عالی تهیه شده بود و در آن در مورد وضعیت سرقت های علمی و نکات مورد توجه پیرامون تخلفات صورت گرفته مورد بررسی قرار گرفته شده بود.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: بر اساس این گزارش در تعداد بیش از 300 هزار پایان نامه موجود در کشور میزان تخلفات بسیار کم است و مقرر شد مرکز  ثبت این پایان نامه ها در وزارت علوم تشکیل شود.
وی افزود: حدود 6 الی 7 درصد پایان نامه ها بر اساس مطالعه میدانی صورت گرفته در این تحقیق دارای اشکال بوده اند.
حذف پایان نامه از دوره کارشناسی
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: باید درخصوص وضعیت پایان نامه ها در کشور برخی مقررات تغییر کند به ویژه در مقطع تحصیلی کارشناسی ضرورتی به تهیه پایان نامه وجود ندارد که این موضوع مورد تاکید وزارت علوم، بهداشت و دانشگاه آزاد بود و ابلاغ آن نیز در جلسه آینده صورت خواهد گرفت.
وی گفت: در خصوص مقالات نمایه شده کشور که دارای تعداد بسیار قابل توجهی هستند نیز عدد تخلفات بسیار کم بود که بخش مهمی از این تخلفات نیز ناشی از عدم آگاهی از مقررات است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: البته جریان سازمان دهی نیز در این زمینه وجود دارد که بسیار محدود بوده و مقرر شد برخورد بسیار قاطعی به لحاظ انظباطی با آنها صورت پذیرد.
ادامه بررسی سند معماری
دکتر مخبر دزفولی در خاتمه با اشاره به تصویب برخی از بندهای سند معماری در این جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: ان شاءالله با تصویب موارد دیگر و نهایی شدن موضوع در جلسه آینده گزارش آن نیز منتشر خواهد شد.
كد خبر:38711
منبع خبر:دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1395/10/08