تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


رئیس دانشگاه علامه طباطبایی:

جریان نظریه‌پردازی می‌تواند دانشگاه را به جایگاه اصلی خود نائل سازد


نخستین اجلاس سراسری کمیته‌های دستگاهی دبیرخانه هیئت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره شورای عالی انقلاب فرهنگی؛در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر حسین سلیمی رئیس دانشگاه علامه طباطبایی طی سخنانی گفت: توجه به نظریه‌پردازی، نقد و مناظره می‌تواند کارکردهای علمی و پژوهشی دانشگاه‌ها را متحول کند.
وی افزود: این حرکت در درجه اول منجر به بازاندیشی در مورد مفهوم، جایگاه و کارکرد دانشگاه می‌شود.
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: دانشگاه در شکل جدید خود تنها محلی برای تربیت نیروی انسانی نیست، بلکه محلی برای تفکر در مورد انسان است.
دکتر سلیمی با اشاره به مفهوم دانشگاه در دوران پس از انقلاب صنعتی مبنی بر انحصار فعالیت دانشگاه در تربیت متخصص و نیروی انسانی برای فعالیت‌های اقتصادی، گفت: برخی معتقدند این مفهوم از دانشگاه جایگاه این نهاد علمی را متزلزل کرده است.
وی افزود: هرچند کارکرد تربیت نیروی انسانی متخصص دیگر امروز از دانشگاه غیرقابل تفکیک است، اما نباید نقش اساسی این نهاد به‌عنوان محل اصلی تفکر مغفول بماند.
عضو شورای تخصصی تحول و ارتقاء علوم انسانی ادامه داد: جریان نظریه‌پردازی، نقد و مناظره می‌تواند و باید دانشگاه را به جایگاه اصلی خود نائل سازد.
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به نقش علوم انسانی در جامعه گفت: در کنار متخصصین علوم تجربی و پایه، این متخصص علوم انسانی است که به حرکت جامعه جهت می‌دهد.رئیس دانشگاه علامه طباطبایی: در کنار متخصصین علوم تجربی و پایه، این متخصص علوم انسانی است که به حرکت جامعه جهت می‌دهد.
وی افزود: کارکرد اصلی علوم انسانی ایجاد زمینه برای طرح پرسش در همه ابعاد حیات اجتماعی و یافتن راه‌حل برای معضلات اجتماعی است.
دکتر سلیمی در ادامه با اشاره به فعالیت‌های دانشگاه علامه طباطبایی در این زمینه گفت: سیاست‌های اصلی این دانشگاه توجه ویژه‌ای به نظریه‌پردازی، نقد و مناظره دارد.
وی افزود: دانشگاه علامه طباطبایی به‌عنوان تنها دانشگاه تخصصی علوم انسانی در چشم‌انداز حرکت‌ها و فعالیت‌های خود، همواره به نظریه‌پردازی جایگاه مناسبی داشته و دارد.
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: حمایت از نظریه‌پردازی و دادن جرأت نقد نظریات رایج رسالت اصلی مدیران دانشگاهی است.

كد خبر:38768
منبع خبر:دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1395/10/13