تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


در جلسه شورای اسلامی شدن دانشگاه ها تاکید شد:

لزوم بررسی علمی همایش عظیم اربعین حسینی (ع)


جلسه 301 شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در ابتدای این جلسه اعضای شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها پس از ارائه گزارش یکی از اعضا پیرامون راهکارها و نحوه گسترش فعالیت و حضور دانشگاه‌ها و دانشگاهیان کشور در همایش عظیم اربعین حسینی (ع)، لزوم نگاه تمدنی و آینده‌نگر و همچنین بررسی علمی و فرهنگی ابعاد مختلف این موضوع مهم را مورد تأکید قرار دادند و همچنین مقرر کردند از دانشگاه های مشارکت کننده در این امر تقدیر به عمل آید.
در ادامه جلسه اعضای جلسه و با  توجه به امضای سند 2030 توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری  مقرر شد تا ارائه گزارش روند تدوین و اجرای سند مذکور و بحث و بررسی در خصوص مفاد این سند در دستور جلسه آتی شورا قرار گیرد.
در ادامه جلسه شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی ادامه گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پیرامون اجرای سند دانشگاه اسلامی ارائه شد.
در بخش نظام آموزشی گزارش مذکور با اشاره به رویکرد تقویت نگاه انتقادی نسبت به نظریات علمی رایج در دانشجویان، گسترش رویکرد نوآورانه در دانشگاه‌های علوم پزشکی نیز مورد اشاره قرار گرفت.
طراحی و تبیین نظام جامع اخلاق و فقه پزشکی، تدوین برنامه راهبردی اخلاق پزشکی، تقویت و شفاف‌سازی نحوه رصد و پایش میزان پایبندی به اخلاق حرفه‌ای و پاسخگو بودن نظام آموزشی نیز از سایر مواردی بود که در این گزارش مورد تأکید جهت اجرای بهتر قرار گرفت.
در بخش دیگری از این گزارش توجه به عدالت آموزشی، حفظ نخبگان در کشور، در نظر گرفتن ضوابط آمایش سرزمینی، بومی گزینی، تسریع در فرآیند جذب هیئت علمی و نهادینه‌سازی رابطه با حوزه‌های علمیه نیز از سایر سرفصل‌های اقدامات وزارت بهداشت به منظور اجرای سند دانشگاه اسلامی برشمرده شد.
پس از ارائه این گزارش، اعضای شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی به بیان نظرات خود پرداختند، که اهم آن به شرح ذیل است: توجه بیشتر به رعایت حدود شرعی در درمان پزشکی، در نظر گرفتن نظام اعتباربخشی در سنجش عملکردها، تسریع در ابلاغ مصوبات شورا توسط دستگاه‌ها و تطبیق عملکردها با راهبردهای سند دانشگاه اسلامی.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پایان این جلسه تدوین سند ارتباطات علمی بین‌المللی نیز مورد تأکید قرار گرفت و مقرر شد در دستور جلسات آتی شورا قرار گیرد.
كد خبر:38804
منبع خبر:دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1395/10/15