تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


دکتر مخبر دزفولی:

یتیم خانه ایران رسوا کننده جنایات استعمارگران است


مراسم تقدیر از کارگردان و عوامل فیلم سینمایی "یتیم‌خانه ایران" با حضور دبیر و جمعی از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر مخبر دزفولی در این مراسم طی سخنانی گفت: از همه دست‌اندرکاران فیلم "یتیم‌خانه ایران" که بخشی ناگفته از تاریخ کشورمان را روایت کرده سپاسگزارم.
وی افزود: این اثر هنری فاخر که بر اساس مستندات متقن تاریخی ساخته ‌شده هم نمایانگر مظلومیت ملت ایران است و هم غیرت و حمیت این ملت را به خوبی نمایش داده است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: این تاریخ پرافتخار پشتوانه استقلال و عزت فعلی کشورمان است که با هزینه فراوان به‌دست‌آمده است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن تشریح برخی از فرازهای تاریخ معاصر ایران و جنایات استعمارگران گفت: این فیلم حتماً مورد استقبال همه ملل تحت سلطه و ظلم استعمارگران قرار خواهد گفت.
وی افزود: متأسفانه روشنفکر نمایان و تاریخ‌نگاران قلم به دست این برهه از تاریخ کشورمان که رسواکننده جنایات استعمار انگلستان است را سانسور کرده‌اند.
دکتر مخبر دزفولی در ادامه با تأکید بر لزوم حمایت همه اقشار از هنرمندان متعهد گفت: اگر حمایت‌های نخبگان کشور از این روند مبارک تولید آثار انقلابی ادامه پیدا کند، قطعاً آثار هنری دیگری نیز  مانند این فیلم تولید خواهد شد.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: غربی‌ها که بعد از قرون وسطی بر سر سفره دستاوردهای علمی دانشمندان مسلمان و ایرانی نشسته بودند، در این برهه از تاریخ کشورمان از دادن کمترین امکانات پزشکی به کشورمان خودداری کردند و موجب شدند تا قریب به 9 میلیون نفر از هموطنان مان جان خود را از دست بدهند.
وی با اشاره به لزوم روشنگری در مورد این جنایات افزود: این جنایت و جنایت‌هایی مشابه آن که توسط استعمارگران و به ویژه انگلیسی‌ها در جهان اتفاق افتاده، رسواکننده ادعاهای حقوق بشری آنان است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: این فیلم نجیب، شریف و ایرانی نمایانگر روابط عاطفی و انسانی جامعه ما نیز هست.
در ادامه این مراسم ابوالقاسم طالبی کارگردان سینمایی یتیم‌خانه ایران با تأکید بر لزوم ساماندهی توزیع آثار هنری فاخر و انقلابی گفت: اخبار امیدوارکننده‌ای از توجه همه اقشار مردم به این فیلم از سراسر کشور به گوش می‌رسد و خداوند را به واسطه این نعمت سپاسگزارم.
این کارگردان سینما ادامه داد: در این فیلم و براساس اسناد متقن نشان داده شده که استعمارگران انگلیسی چه جنایتی در حق این ملت انجام داده‌اند.
ابوالقاسم طالبی ادامه داد: در کنار این استعمارگران، روشنفکران خود فروخته و عناصر متحجر نیز در این جنایت شریک هستند.
وی گفت: به منظور آنکه این آثار به جامعه مخاطب برسد باید شبکه توزیع مناسبی شکل گیرد.
در پایان این مراسم تعدادی از عوامل و دست‌اندرکاران فیلم سینمایی "یتیم‌خانه ایران" با اهدای لوح مورد تقدیر قرار گرفتند.

كد خبر:38844
منبع خبر:دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1395/10/19