تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


دکتر مخبر دزفولی تاکید کرد:

نباید برخی کاستی‌ها موجب ناکام ماندن طرح تحول نظام سلامت شود


شانزدهمین اجلاس انجمن متخصصین پوست و موی ایران، با حضور دکتر محمدرضا مخبر دزفولی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در ابتدای این اجلاس دکتر مخبر دزفولی در یک نشست تخصصی با اعضای هیئت مدیره این انجمن، مسائل مختلف این حوزه از سلامت کشور را مورد بررسی قرار داد.

پیشرفت‌های علمی کشور یک واقعیت غیرقابل انکار است

در ادامه این اجلاس، دکتر مخبر دزفولی در جمع اعضای انجمن متخصصین پوست و موی کشور، طی سخنانی با تشریح وضعیت پیشرفت های علمی کشورمان گفت: پیشرفت‌های علمی کشور در طول این 37 سال پس از انقلاب اسلامی یک واقعیت غیرقابل انکار است که حتی دشمنان هم به این واقعیت اذعان کرده‌اند.

اختصاص بیش از 1/5 درصد از تولید علم جهان به ایران

وی با اشاره به آمارهای معتبر بین المللی در مورد پیشرفت‌های علمی کشورمان، افزود: کشور عزیرمان که در گذشته‌ای نه چندان دور کمتر از 3 دهم درصد از پیشرفت علم جهان را داشت، تحت زعامت رهبر فرزانه انقلاب «مدظله العالی» هم اکنون بیش از یک و نیم درصد از رشد علمی جهان را به خود اختصاص داده است.

همه متخصصان و دانشمندان کشور در این پیشرفت بزرگ سهیم هستند

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: همه متخصصان و دانشمندان کشور در این پیشرفت بزرگ سهیم هستند و برای تداوم این روند پرافتخار باید تلاش خود را استمرار و تحکیم بخشند.

بخش پزشکی کشور نقش زیادی در پیشرفت علمی کشور دارد

دکتر مخبر دزفولی با اشاره به پیشرفت‌های بخش پزشکی کشور، گفت: بخش پزشکی کشور نقش زیادی در پیشرفت علمی کشور دارد و پزشکان و متخصصان این حوزه توانسته‌اند کشورمان را در این زمینه به مرجعیت جهانی نائل کنند.

بیش از 20 درصد تولید علم کشور در حوزه علوم پزشکی است

وی در تشریح  خدمات علمی بخش پزشکی کشور، افزود: حدود 50 دانشگاه علوم پزشکی با بیش از 20 هزار هیئت علمی و 80 هزار دانشجو، در حالی که کمتر از 5 درصد از جامعه دانشگاهی کشور را دارا هستند، اما بیش از 20 درصد تولید علم کشور بر عهده این قشر است.

اهتمام مدیریت کشور به حفظ سرمایه انسانی

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به لزوم حفظ سرمایه انسانی کشور در بخش علوم و تحقیقات ادامه داد:  مدیریت کشور نسبت به حفظ سرمایه انسانی متخصص کشور اهتمام دارد و رهبر معظم انقلاب «مدظله العالی» نیز همیشه نسبت به این سرمایه کشور توجه داشته‌اند.

نباید برخی کاستی‌ها موجب ناکام ماندن طرح تحول نظام سلامت شود

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با اشاره به برخی از عملکردهای غلط که موجب دلسرد شدن نیروی انسانی متخصص کشور می‌شود، گفت: طرح تحول نظام سلامت طرح بزرگی است و نباید برخی کاستی‌ها موجب ناکام ماندن این طرح شود.

توجه نقشه جامع علمی کشور به همه ابعاد علم و فناوری

وی ضمن تاکید بر لزوم وجود اسناد راهبردی در حوزه علم و فناوری افزود: در سند مهم و بالادستی نقشه جامع علمی کشور، همه ابعاد و سطوح علم و فناوری کشور با نگاهی آینده ‌نگرانه مورد توجه قرار گرفته ‌است.

توجه به علوم پایه لازمه پیشرفت علمی کشور است

رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با تاکید بر نقش علوم پایه در پیشرفت علمی کشور ادامه داد: نباید به بهانه توجه به علوم کاربردی علوم پایه مورد بی‌توجهی قرار گیرد و باید در همه بخش‌ها و از جمله بخش پزشکی علوم پایه جایگاه لازم را داشته باشند.

تقدیر از وزارت بهداشت به دلیل تدوین "سند آمایش آموزش پزشکی"

دکتر مخبر دزفولی با تاکید بر نقش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اجرای نقشه جامع علمی کشور گفت: باید از این وزارتخانه و همه دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به دلیل تدوین "سند آمایش آموزش پزشکی" تقدیر شود.

وی افزود: بخش زیادی از مشکلات حوزه بهداشت و سلامت با اجرای این سند برطرف خواهد شد.

بدون حضور متخصصین، همه برنامه‌ریزی‌ها و سیاستگذاری‌‌ها عقیم خواهد ماند

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نقش انجمن‌های علمی در پیشرفت علمی کشور ادامه داد: بدون حضور متخصصین، همه برنامه‌ریزی‌ها و سیاستگذاری‌‌ها عقیم خواهد ماند.

همه نسبت به رفع کاستی‌ها و کمبودها مسئول هستیم

دکتر مخبر دزفولی با اشاره به لزوم نگاه تخصصی برای رفع مشکلات گفت: همه نسبت به رفع کاستی‌ها و کمبودها مسئول هستیم و باید با نوآوری و ابداع راه حل کاستی‌ها و کمبودها بر طرف شود.

ضرورت جلوگیری از مداخله افراد غیر متخصص  در حوزه سلامت

وی با اشاره به لزوم جلو گیری از مداخله افراد غیر متخصص در حوزه بهداشت و درمان افزود: بهترین راهکار به منظور جلوگیری از مداخله افراد غیر متخصص، ورود متخصصین به حوزه تصمیم سازی است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به لزوم اطلاع رسانی از روند فعالیت‌ها و خدمات جامعه پزشکی کشور ادامه داد: باید جامعه آگاه شود که فقط متخصص صاحب صلاحیت، می توانند به حوزه مهم و حساس بهداشت و سلامت وارد شوند.

به منظور دفاع از حیثیت جامعه پزشکی با تخلفات این حوزه قاطعانه برخورد شود

عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر لزوم برخورد با تخلفات گفت: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان نظام پزشکی وظیفه دارند به منظور دفاع از حیثیت جامعه پزشکی با تخلفات این حوزه قاطعانه برخورد کنند.

نباید به حرفه شریف پزشکی با نگاه تجاری نگریسته شود

رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور توجه به تفاوت بین مشاغل و تخصص‌ها را نیز ضروری دانست و افزود: همان گونه که نباید به حرفه شریف پزشکی با نگاه تجاری نگریسته شود به همان میزان نیز نباید زحمات این قشر نادیده انگاشته شودرئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور: همان گونه که نباید به حرفه شریف پزشکی با نگاه تجاری نگریسته شود به همان میزان نیز نباید زحمات این قشر نادیده انگاشته شود.

نقشه جامع علمی کشور تحولات مفیدی در کل حوزه علم ایجاد کرده‌ است

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر نیلفروش زاده رئیس انجمن متخصصین پوست و موی ایران، نیز در این اجلاس طی سخنانی گفت: اسناد راهبردی حوزه علم کشور به‌ ویژه نقشه جامع علمی کشور و "سند ملی سلول‌های بنیادین" تحولات مفیدی در این حوزه و کل حوزه علم و فناوری کشور ایجاد کرده‌اند.

وی با اشاره به نقش بهداشت پوست و مو در بهداشت عمومی جامعه افزود: با توجه به این نقش مهم باید جایگاه بهداشت پوست و مو در نظام سلامت کشور جدی‌تر گرفته شود.

دکتر نیلفروش‌زاده با اشاره به تخلفات برخی سودجویان در این بخش ادامه داد: باید با این متخلفان که با ترفندهای تبلیغاتی و توسل به تقاضای جامعه در این زمینه، سلامت مردم را به خطر انداخته‌اند برخورد جدی شود.

رئیس سازمان نظام پزشکی تاکید کرد: تشکر از شورای عالی انقلاب فرهنگی به دلیل تصویب نقشه جامع علمی کشور

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر علیرضا زالی، رئیس سازمان نظام پزشکی سخنران دیگر این اجلاس بود که طی سخنانی با اشاره به پیشرفت کشور در بخش بهداشت پوست و مو گفت: با تلاش متخصصان این حوزه کشورمان به جایگاه مطلوبی در بخش بهداشت پوست و مو رسیده است.

وی همچنین با اشاره به چالش‌های پیش روی بخش پوست و موی کشور افزود: تغییرات آب و هوایی و دگرگون شدن سبک زندگی مسائل جدیدی در این حوزه ایجاد کرده که لازم است متخصصین بخش بهداشت پوست و مو برای این مسائل راهکار بیاندیشند.

40 بیماری شناخته شده پوست و مو در کشورمان رواج دارد

عضو دانشگاه هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به آمارهای بین المللی در زمینه پوست و مو ادامه داد: از حدود 2 هزار بیماری شناخته شده پوست و مو در جهان حدود 40 بیماری در کشورمان رواج دارد.

رئیس سازمان نظام پزشکی با شااره به سابقه آموزشی کشور در این زمینه گفت: 11 شاخه تخصصی بهداشت پوست و مو در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به فعالیت مشغول هستند.

عضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران ضمن تاکید بر لزوم در نظر گرفتن نیازهای جدید در حزه آموزش پزشکی افزود: در "سند آمایش آموزش پزشکی" به این موضوع توجه خوبی شده است.

تشکر از شورای عالی انقلاب فرهنگی به دلیل تصویب نقشه جامع علمی کشور

دکتر زالی با اشاره به نقش و جایگاه نقشه جامع علمی کشور در زمینه‌سازی برای پیشرفت علمی کشور گفت: این سند مهم و راهبردی که مورد تقدسر رهبر معظم انقلاب «مدظله العالی» نیز قرار گرفته حاصل تلاش شورای عالی انقلاب فرهنگی و دبیرخانه ان شورا است و باید از این نهاد خدوم به واسطه این خدمت بزرگ تقدیر شود.

رئیس سازمان نظام پزشکی همچنین با اشاره به برخی از مسائل مطرح شده در زمینه اشتغال پزشکان بر لزوم اصلاح برخی مقررات در این زمینه نیز تاکید کرد.

همچنین در پایان این اجلاس از برگزیدگان علمی حوزه بهداشت پوست و مو با اهدای لوح تقدیر به عمل آمد.كد خبر:38845
منبع خبر:دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1395/10/19