تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


در حلقه گفتمان دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شد:

برای افزایش باروری باید از خط مشی‌های ساده بهره برد


جلسه حلقه گفتمان کارشناسان دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با موضوع خط‌مشی گذاری جمعیت ایران با رویکرد آینده‌پژوهی برگزار شد.
جلسه حلقه گفتمان کارشناسان دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با موضوع خط‌مشی گذاری جمعیت ایران با رویکرد آینده‌پژوهی در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در ابتدای این جلسه دکتر مریم اردبیلی پژوهشگر حوزه جمعیت به بیان آسیب‌های موجود در مسیر افزایش نرخ باروری کشور اشاره کرد و گفت: اعمال سلایق مختلف به خط‌مشی گذاری جمعیتی آسیب‌های زیادی وارد کرده و این در حالی است که برای افزایش نرخ باروری باید از خط‌مشی‌های ساده جمعیتی بهره برد.
وی افزود: یکی دیگر از آسیب‌ها، کوتاه نگر بودن خط‌مشی گذاری جمعیت در ایران است و متأسفانه سال‌ها در این حوزه افق‌های بلندمدت نداشتیم.
این استاد دانشگاه با رد این موضوع که اشتغال زنان یکی از دلایل کاهش جمعیت در ایران است، ادامه داد: در کشورهای غرب اروپا و به‌ویژه فرانسه در سال‌های بعد از دهه 70 میلادی با سیاست‌های حمایت از خانواده و برنامه‌ریزی تأثیر منفی را کاهش دادند.
دکتر اردبیلی گفت: متأسفانه ما در خط‌مشی گذاری‌هایمان مشارکت مردم را در نظر نمی‌گیریم و قانونی که بدون برانگیختن در مردم اجرایی شود موفق نخواهد بود.
وی با تأکید بر اینکه هوشمندی کشور در خط مشی‌گذاری جمعیت باید افزایش یابد، گفت: در کشور با سیاست زدگی درگیریم و باید تلاش کنیم در رده‌های مختلف مردم برای مشارکت در این سیاست‌ها وارد شوند.
این استاد دانشگاه ادامه داد: افق جمعیتی ما هنوز روشن نیست و نباید به فرزندآوری متولدین دهه 60 اکتفا کنیم چون با تکیه به روش‌های کمی به جایی نخواهیم رسید.
دکتر اردبیلی در پایان گفت: وقتی از محدود کردن ابزارهای کنترل جمعیت صحبت می‌کنیم برخی افراد فکر می‌کنند در تصمیم‌گیری آنها مداخله شده در حالی که دولت‌ها می‌توانند در درازمدت و با مجموعه‌ای از سیاست‌های به‌هم‌پیوسته این باورها را تغییر دهند.
كد خبر:38848
منبع خبر:دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1395/10/19