تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


در جلسه پیوست نگاری فرهنگی تأکید شد:

پیوست نگاری فرهنگی باید به صورت بین‌رشته‌ای پردازش شود


پنجمین جلسه مشترک پیوست نگاری فرهنگی ویژه نمایندگان وزاتخانه‌ها و پژوهشگاه‌ها در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.
پنجمین جلسه مشترک پیوست نگاری فرهنگی ویژه نمایندگان وزاتخانه‌ها و پژوهشگاه‌ها در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در این جلسه دکتر فریبرز عابدینی رئیس مرکز مطالعات راهبردی قوه قضائیه، در تشریح اصول و قواعد و منطق تحلیل نگاشت حرفه‌ای پیوست فرهنگی گفت: تمدن یک پوسته درونی و یک هسته بیرونی دارد و بسیاری از مشکلات ما ناشی از مشکلات فرهنگی و درونی است و در مقام اولویت‌بندی نیازمندی‌ها در کشور اولویت با مسئله فرهنگ است.
وی افزود: تقابل محیطی امروز و فردای ما از جنس نظامی نخواهد بود بلکه تقابل اصلی تقابل فرهنگی است و هر کشوری که بتواند افکار و عواطف و افکار عمومی را در اختیار بگیرد و بر خواسته و نیاز مدیریت کند، قدرتمند خواهد بود.
عابدینی با اشاره به این موضوع که معنای فرهنگ در این سال‌ها تطور و تحول پیداکرده است؛ ادامه داد: فرهنگ در این تطور گاه ابزار و گاه صنعت و محصول و گاه به فناوری بوده است، اما در این میان کشورها درصدد کسب قدرت از طریق تصویرسازی خواهند بود و این همان کاری است که غرب توانست با ترویج ایران هراسی در ذهن ملت‌ها انجام دهد و جنگ نرم این‌گونه شکل گرفت.
وی تغییر در پارادایم‌های معرفتی و حوزه مدیریت توسعه و برنامه‌ریزی را از دیگر زمینه‌ها و علل اثبات وجود نبرد فرهنگی دانست و گفت: بعد از تشریح دلایل اهمیت پیوست فرهنگی در پیشرفت کشور و مقابله با جنگ نرم باید به مراحل پیش‌بینی‌شده در فرآیند پیوست نگاری پرداخته شود.
رئیس مرکز مطالعات راهبردی قوه قضائیه افزود: به امر پیوست نگاری به دلیل تعدد و تکثر مواردی که در آن مواجه هستیم باید به صورت بین‌رشته‌ای پرداخته و پردازش شود و پیوند دادن این دانش‌های مختلف در پیوست نگاری مسئله مهمی است که باید به چارچوب‌های آن توجه کرد.
عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین (ع) گفت: توجه به نظام اندام واره، ارگانیکی و هوشمند در لایه‌های پنهان فرهنگ که بخش اعظم فرهنگ را تشکیل می‌دهند، این امکان فراهم است که تأثیرات ناشناخته فرهنگی پدیده‌ها را بهتر شناسایی کنیم.
وی افزود: هر طرحی مروج یک فرهنگ است که از طریق آن نوعی عواطف، عوارض و ساختار را به جامعه وارد می‌کنیم و بالعکس.
دکتر عابدینی ادامه داد: هر فرهنگی نیز بر طرح و انگاره‌های افراد تأثیر خواهد داشت و بدین‌جهت باید به عملکردهای فرهنگی دقت کرد و داده و ستانده هر اقدام توسعه‌ای را با فرهنگ جامعه در نظر گرفت.
وی در پایان گفت: با توجه به تفاوت‌های گسترده در نوع طرح‌ها و مراحل اجرای آن طرح، باید در متناظر سازی توأمان نظام تشخیصی، تجویزی و شناسایی اقدامات نهایی در پیوست نگاری بر حسب شرایط هر طرح برنامه‌ریزی شود.

كد خبر:38859
منبع خبر:دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1395/10/19