تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


حجت الاسلام والمسلمین واعظی:

عدالت ریشه و مبنای احکام شرعی استرئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم گفت: عدالت در شاخه های مختلف دانشی از جمله اخلاق، حقوق، الاهیات، کلام و فقه مطرح است و برخی معتقدند جایگاه اصلی عدالت حوزه اخلاق است و فراورده های آن بر حوزه های دیگر تطبیق می شود.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، حجت الاسلام و المسلمین دکتر احمد واعظی با بیان این مطلب افزود:  تقدمی برای عدالت در حوزه اخلاق وجود ندارد و هر کدام از حوزه های دانشی مختلف از زاویه ای با عدالت درگیر می شوند، زیرا بخشی از مسائل عدالت پرسش های بنیادین در رابطه با ارزش ها است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: در مطرح شدن عدالت در فلسفه اخلاق یک نوع تقدم رتبی برای مطرح شدن عدالت در فلسفه اخلاق وجود دارد ولی این که بگوییم که این مباحث خاص فلسفه اخلاق است و بر سایر حوزه ها قابل تطبیق است ناروا است.
حجت الاسلام و المسلمین دکتر احمد واعظی گفت: ترکیب «عدالت سیاسی» سه معنی متفاوت دارد، معنی اول این ترکیب این است که ما عدالت سیاسی را به معنی استقرار و فعلیت عدالت در حوزه مناسبات سیاسی تعریف کنیم و قید سیاسی را در این ترکیب یک قید تخصیصی بدانیم به معنی عدالتی که اختصاص به حوزه سیاسی دارد.
وی افزود: در شرح معنی اول «عدالت سیاسی»  باید گفت جامعه از کلان ساختارها تشکیل می شود و عدالت در تمام این ساختارها قابل طرح است و ما می توانیم از عدالت اقتصادی، آموزشی، بهداشتی، تقنینی، جزایی و کیفری صحبت کنیم و طبق این بیان حوزه ای از ساحت های اجتماعی سیاست و مناسبات سیاسی است.
رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم ادامه داد: همانطور که سخن گفتن از عدالت در حوزه امنیت عدالت امنیتی را به وجود می آورد، عدالت سیاسی عدالتی است که اختصاص به حوزه سیاست دارد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت:معنای دوم ترکیب «عدالت سیاسی» آن است که  اگر سیاست را قید توضیحی برای عدالت بدانیم به این معنی است که عدالت وجه سیاسی دارد و ما نمی توانیم از عدالت بحث کنیم بدون این که به اقتدار سیاسی و حاکمیت و دولت توجه کنیم؛ زیرا به این معنی عدالت بدون دخالت حکومت و دولت مستقر نمی شود.
وی افزود: به فرموده استاد شهید مطهری عدالت ریشه و مبنای احکام شرعی است و در سلسله علل آن قرار دارد.

كد خبر:39320
منبع خبر:دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1395/12/08