تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


در کمیسیون پیوست نگاری فرهنگی عنوان شد:

دستگاه‎های اجرایی خود را نیازمند خدمات علمی دانشگاه‌ها بدانند


سیزدهمین جلسه مشترک پیوست نگاری فرهنگی ویژه نمایندگان پژوهشگاه‌ها و وازرتخانه‌ها در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در ابتدای این جلسه  دکتر حسن بنیانیان رئیس کمیسیون پیوست نگاری فرهنگی طی سخنانی با اشاره به راهکارهای عملیاتی در اعمال اصلاحات لازم در نتایج مطالعات پیوست نگاری فرهنگی برای تقویت آثار سازنده فرهنگی و حذف و جبران پیامدهای مخرب فرهنگی، گفت: دانشگاه ها باید به صورت همزمان با تربیت و آموزش نیروهای متخصص، خدمات تحقیقی و علمی خود را به دستگاه ها ارائه کنند و دستگاه‌ها نیز نباید صرفاً منتظر فارغ التحصیلی دانشجویان برای دریافت ایده‌ها و اندوخته‌های علمی آن ها باشند، بلکه باید خود را نیازمند خدمات علمی دانشگاه‌ها بدانند.
وی افزود: دانشگاه‌های ما باید با سازمان‌های اجرایی در تعامل باشند و این ارتباط، تاثیرات متقابل و سازنده ای روی رشد علمی مدیران و کارشناسان دستگاه‌های اجرایی از یک طرف و از طرف دیگر، تأثیر ارزشمندی در انتقال واقعیت های جامعه بین اساتید و افزایش مهارت دانشجویان خواهد داشت.
وی تأکید کرد: اینکه مجبور شده ایم بواسطه گسترش علمی، با تقسیم علوم و تعریف تخصص ها، رشته‌های مختلف را تعریف کنیم دلیلش آن است که  توسعه این علوم نامتوازن بوده است.
دکتر بنیانیان ادامه داد: مدیران ما توان ایجاد پیوند بین این علوم را در مرحله تصمیم گیری ندارند و نتیجه این می شود که بعد از آن که یک تصمیم بزرگ گرفته شد، نتایج تخریبی گسترده ای روی مسائل مختلف جامعه را شاهد باشیم.
وی گفت: در کنار این پدیده یعنی ضعف تصمیم گیری عالمانه در بین مدیران، آسیب‌های فرهنگی ناشی از جهانی شدن، جهانی سازی و تهاجم فرهنگی روی فرهنگ عمومی جامعه به تدریج موجب استقرار سبک زندگی غربی در جامعه شده است و در هم افزایی با هم موجب رشد انواع مفاسد اجتماعی گردیده است که رشد طلاق، افزایش اعتیاد، گسترش مصرف گرایی و افزایش بزهکاری نمونه های این کم توجهی به پیوست نگاری فرهنگی است.
رئیس کمیسیون پیوست نگاری فرهنگی افزود: در شرایط امروز کشور ما، اگر نتوانیم همزمان با اصلاح فرهنگ عمومی، با اصلاح ساختارها، قوانین، بهبود فرهنگ سازمانی دستگاه های اجرایی عملکرد فرهنگی آنها را اصلاح کنیم، مسیر تغییرات فرهنگی جامعه اصلاح نخواهد شد.
وی ادامه داد: در مواردی مردم از حجم زیاد فعالیت های فرهنگی کم تأثیر زده می شوند، چرا که به طور طبیعی انتظار دارند از حاصل فعالیت‌های مختلف فرهنگی و هنری، فرهنگ عمومی جامعه اصلاح شود.
بنیانیان در پایان بحث خود به ضرورت بهره گیری از هنر برای ماندگاری بیشتر فعالیت های فرهنگی اشاره  کرد و گفت: لازم است دستگاه‌های اجرایی که با افکار عمومی مردم سروکار دارند، برای بهره گیری از هنر ساز وکارهای دائمی داشته باشند و آثار هنری تولیدی آنها بخشی از برنامه‌های صدا و سیما را به خود اختصاص دهد.

كد خبر:40655
منبع خبر:دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1396/06/26