تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی:

حضور مستشاری ایران در کشورهای منطقه کاملا قانونی است


عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: حضور مستشاری ایران در کشورهای منطقه کاملاً قانونی است.
حجت الاسلام والمسلمین محمدی‌عراقی در خصوص اظهار نظر اخیر وزیر امور خارجه فرانسه گفت: کاربرد واژه "بازخواست" در مورد حضور ایران در سوریه از طریق حزب‌الله و پاسداران بسیار گستاخانه است و حضور مستشاری ایران در کشورهای منطقه کاملاً قانونی است.
وی افزود: مسؤولان وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران می بایست اعتراض شدید خود به این موضوع را اعلام کنند.
نماینده مردم کرمانشاه در مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: این موضع‌گیری ها در صورت سفر احتمالی وزیر خارجه این کشور به ایران در روزهای آینده، جای تامل دارد.
وی هم چنین اظهار داشت: انتشار گفت وگوی خبرگزاری فرانسه با وزیر خارجه فرانسه در موضوعاتی در مورد ایران براساس ترجمه‌ی صورت گرفته و مطالب گفته شده، از خبرگزاری صداو سیمای کشورمان جای تاسف دارد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: وزیر امور خارجه فرانسه در مورد حضور ایران در سوریه و مسائل موشکی کشور که مبتنی بر دفاع از آب و خاک و حریم کشورمان است، اظهارنظر نسنجیده‌ای کرده و عنوان"بازخواست" در مورد حضور ایران در سوریه از طریق حزب‌الله و پاسداران بسیارگستاخانه است.
محمدی‌عراقی اضافه کرد: مقامات فرانسه در مورد حضور ایران در سوریه چه حقی دارند که‌ تصمیم بگیرند؟ فرانسه قیم مردم سوریه نیست و حضور مستشاری ایران در کشورهای منطقه کاملاً قانونی است و به درخواست دولت و ملت سوریه، عراق و... انجام گرفته است.
وی به نقش ایران در مقابله با تروریست‌ها اشاره و بیان کرد: اگر نقش ایران نبود، تروریست‌ها الان در دمشق و بغداد حکومت می‌کردند و ایران با حضور مستشاری خویش از اشغال سوریه و بغداد توسط تروریست‌ها جلوگیری کرد، در حالی که غربی‌ها شعار مبارزه با تروریست سر می‌دهند و تصویری نادرست از ایران ترسیم کرده‌اند و گستاخی صورت گرفته پذیرفتنی نیست.
نماینده مردم کرمانشاه در مجلس خبرگان اضافه کرد: فرانسوی‌ها با رفتار غیرصادقانه در قالب حمایت از برجام از دولت ترامپ حمایت می‌کنند و با وجود درهای بازی که دولت ایران به فرانسوی‌ها نشان داد و پس از تامین منافع‌شان، چنین صحبت‌هایی را انجام داده‌اند که بسیار بی‌ادبانه است و پس از ترامپ نوبت به وی رسیده است.
محمدی‌عراقی خاطرنشان کرد: در مورد برجام هم اظهارنظر صورت گرفته نقطه مقابل صحبت‌های رئیس جمهور است و اگر وزیر خارجه فرانسه عذرخواهی نکند، سفر وی یا باید لغو شود و یا از طرف دولت به تعویق بیافتد، زیرا باید در مورد صحبت‌هایی که کرده است توضیح بدهد، وگرنه عزت مردم ایران خدشه‌دار خواهد شد.
وی ادامه داد: دوران استعمار و برخورد قیم‌مآبانه با ملت‌های مستقل دنیا سپری شده است و ملت ایران که در مقابل ابرقدرتی همچون آمریکا ایستاده، این صحبت را تحمل نمی‌کند.
محمدی‌عراقی با بیان اینکه ادب دیپلماتیک اقتضا می‌کند لااقل در آستانه سفر به ایران احترام میزبان نگه‌داشته شود، گفت: فرانسوی‌ها انگار در حال و هوای گذشته هستند و توجه ندارند که با چه ملتی روبه‌رو هستند و اگر دولت موضع مقتدر نگیرد، خطای بزرگی مرتکب شده است.
نماینده مردم کرمانشاه در مجلس خبرگان رهبری در خاتمه اظهار داشت: مسؤولان ارشد کشور قطعاً موضع مناسب می‌گیرند، امثال شهید حججی‌ها برای دفاع از مردم جان خود را فدا کردند و اگر وزیرخارجه و دولت فرانسه نگران مسائل منطقه و سوریه هستند و دلسوزی می‌کنند، بهتر است از قدرت‌های دنیا بازخواست کنند که بدون اجازه دولت و ملت سوریه، عراق و... در آن کشورها حضور دارند.
كد خبر:40879
منبع خبر:دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1396/07/26