تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


حجت الاسلام و المسلمین دکتر پارسانیا:

باید از تجربیات موجود در جهت نمانام سازی حلال استفاده شود


بازدید حجت الاسلام و المسلمین دکتر حمید پارسانیا رئیس شورای تخصصی حوزوی شورای عالی انقلاب فرهنگی از "موسسه موضوع شناسی احکام فقهی"
رئیس شورای تخصصی حوزوی شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن تاکید بر جایگاه موسسه موضوع شناسی احکام فقهی گفت: کشورمان باید از تجربیات کشورهای اسلامی جهت نما نام سازی «برند سازی» حلال با رویکرد شیعی استفاده کند.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حمید پارسانیا رئیس شورای تخصصی حوزوی شورای عالی انقلاب فرهنگی در بازدید از "موسسه موضوع شناسی احکام فقهی" ضمن بیان این مطلب افزود: این موسسه از جایگاه ویژه و مهمی برخوردار است و لازم است در آینده نزدیک فعالیت‌های این موسسه در تمامی موضوعات مستحدثه گسترش داده شود.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: موضوعات و مسائل کشور به سه دسته: عرفیه، مستنبطه و تخصصی تقسیم می شوند که فعالیت و موضوع شناسی در حوزه مسائل تخصصی با توجه به ابهام در  شناخت روش‌ها و نظریاتی که در این گونه مسائل وجود دارد، به ویژه در موضوعات علوم اجتماعی، به مراتب دشوار تر است.
عضو هیات علمی دانشگاه تهران گفت: این مسیر را می‌‎توان با برنامه ­ریزی درست و به موقع و با استفاده از تجربیات کشورهای اسلامی و حتی راه­ اندازی نمایندگی‌های معتبر اقدام کرد.
وی افزود: در اسناد مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی موارد متعدی مشاهده می‌شود که نیازمند پیوست موضوع ­شناسانه فقهی هستند و لذا لازم است با بررسی دقیق این موارد و در جهت شناخت راه کارهای رفع این خلاها تلاش شود.
رئیس شورای تخصصی حوزوی شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: به عنوان نمونه در اسناد موجود مقرر شده که باید فلسفه برخی رشته‌های درسی و  مباحث اخلاقی، اجتماعی و حقوقی آن رشته تبیین شود فلذا لازم است از ظرفیت موسسه موضوع شناسی فقهی در این خصوص استفاده  شود.
حجت الاسلام دکتر پارسانیا در پایان نیز گفت: از جمله کارگروه‌های شورای تخصصی حوزوی، کارگروه فقهی زنان است و این کارگروه می تواند در مورد موضوعاتی همچون ناباروری، سقط جنین و ... که نیازمند مباحث موضوع شناسی دقیق است، از ظرفیت موسسه موضوع شناسی فقهی بهره گیرد.

كد خبر:40953
منبع خبر:دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1396/08/07