تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


در نشست حلقه گفتمان عنوان شد:

تاسیس بنیاد هنر عاشورایی


پنجاه و نهمین نشست از سلسله نشست‌های حلقه گفتمان «هم اندیشی کارشناسان دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی» در محل دبیرخانه برگزار شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر مجتبی آقایی عضو هیئت علمی دانشگاه علم فرهنگ و عضو کمیسیون هنر و معماری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در این جلسه با اشاره به نمادها و هنرهای عاشورایی گفت: در طی این سال‌ها در حوزه‌های مختلف هنری و فرهنگی به جز موارد معدود و انگشت‌شمار کار خاص و فاخری در حوزه هنرهای نمایشی انجام نشده است.
وی افزود: در کشور مراکز و نهادهای مختلفی به صورت مناسبتی و موردی در حوزه هنرهای عاشورایی فعالیت‌هایی را انجام می‌دهند، اما خروجی کار این سازمان‌ها به یک جریان مستمر و بالنده هنری تبدیل نمی‌شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه علم و فرهنگ ادامه داد: ما حتی یک موزه هم نداریم تا آثار هنرمندان عاشورایی در آن نگهداری شود و اکثر این آثار که بخشی از فرهنگ عامه هستند به مرور زمان در حال از بین رفتن است.
عضو کمیسیون هنر و معماری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: ضرورت‌هایی چون حفظ و نگهداری آثار هنر عاشورایی، سیاست و برنامه‌ریزی برای ایجاد یک جریان فرهنگی و هنری مستمر در حوزه عاشورا و تولید آثار فاخر فرهنگی و هنری با موضوع عاشورا ما را بر آن داشت تا برای تأسیس بنیاد هنر عاشورایی تلاش کنیم.
وی افزود: این بنیاد با هدف سازماندهی، جهت ­دهی و جریان­ سازی در عرصه هنرهای آیینی و دینی قرار است، فعالیت و خط­مشی­گذاری کند.
عضو هیات علمی دانشگا هعلم و فرهنگ از دیگر اهداف تأسیس این بنیاد به تدوین دانشنامه هنر عاشورایی دانست و ادامه داد: تلاش خواهیم کرد موزه هنرهای عاشورایی در قالب امروزی و مدرنی طراحی و اجرا شود تا بتوانیم آثار فاخر این هنر را در این موزه جمع‌آوری کنیم.
دکتر آقایی در پایان صحبت‌های خود با اشاره به این نکته که امیدوار است این بنیاد تبدیل به یک جریان مناسبتی و اداری نشود، گفت: اکنون در مرحله نگارش پیش‌نویس این بنیاد هستیم و امیدواریم با همکاری کمیسیون هنر و معماری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی به زودی اساسنامه این بنیاد به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی برسد.

كد خبر:40958
منبع خبر:دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1396/08/08