تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


در کمیسیون علمی و فناوری تاکید شد:

لزوم برنامه محور و ماموریت گرا بودن پژوهش در کشور


جلسه 260 کمیسیون علمی و فناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.
به گزارش مرکز خبر شورای انقلاب فرهنگی، در این جلسه ;i به موضوع ساماندهی پژوهش های فرهنگی اختصاص داشت، گزارش تدوین شده در این زمینه ارائه شد.
در این گزارش با اشاره به این موضوع که در راستای نهادینه سازی اولویت‌های نقشه مهندسی فرهنگی و هدایت فعالیت‌های پژوهشی کشور، طرح مذکور در حال اجراست و هم اکنون در مرحله نهایی سازی می باشد؛ آسیب‌ها و مشکلات پیش روی مدیریت پژوهش‌های فرهنگی کشور ذیل 22 طبقه، تقسیم بندی شده است.
در ادامه گزارش با اشاره به این موضوع که پژوهش‌های موازی در حوزه فرهنگ، مشکلات تأمین بودجه پژوهش فرهنگی و نبود امکان به کارگیری پژوهش ‌های مذکور از اهم مشکلات هستند؛ روش احصا عناوین و محورهای پژوهشی کشور نیز مورد بررسی قرار گرفت.
در ادامه این گزارش با اشاره به این موضوع که در طرح مذکور و با توجه به کارکردهای دستگاه‌های اجرایی و نهادی در کشور، محورها و گروه‌های مرتبط نیازسنجی شده اند این موضوع که با شناسایی نیازهای پژوهشی موجود، حوزه‌های مرتبط با دستگاه‌های متولی نیز دسته بندی شده؛ مورد اشاره قرار گرفت.
همچنین در بخش دیگری از این گزارش و با اشاره به لزوم جلوگیری از موازی‌ کاری و اتلاف منابع، ایجاد رقابت میان دستگاهی در هدایت کیفی پروژه‌ها، ایجاد پایگاه اطلاعاتی پژوهش‌های فرهنگی و ایجاد سامانه مدیریت پژوهش‌های فرهنگی از جمله مواردی بود که برای بهبود وضعین فعلی پیشنهاد شد.
به گزارش مرکز خبر شورای انقلاب فرهنگی، پس از ارائه این گزارش اعضاء به بیان نظرات و پیشهادهای خودرداختند؛ که اهم آن به شرح ذیل است: وجود نقص و کاستی در دستیابی به آمار و اطلاعات دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی، مشکل در مصرف و به کارگیری تولیدات پژوهش فرهنگی کشور، نبود مطالبه اجتماعی و نهادی در جهت برنامه ریزی مدون و هدفمند فعالیت‌های پژوهشی فرهنگی کشور، نیاز به سازوکار پایش پایان نامه‌ها و طرح‌های پژوهشی، در نظر گرفتن ضمانت اجرایی برای تحقق اهداف طرح، بودجه محور بودن بسیاری از طرح‌های پژوهشی کشور و لزوم برنامه محور بودن پژوهش‌ها، لزوم توجه به سازمان‌های مردم نهاد و نهادهای پژوهشی مستقل از دستگاه‌های اجرایی و بهره گیری از پژوهش‌های گذشته در فرآیند ساماندهی پژوهش های فرهنگی کشور.

كد خبر:40959
منبع خبر:دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1396/08/08