تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


در بیانیه دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید شد:

جهاد علمی زمینه ساز اقتصاد مقاومتی و تحکیم استقلال کشوردبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با صدور بیانیه ای به مناسبت 13 آبان «روز ملی مبارزه با استکبار جهانی» و با توجه به استمرار دشمنی‌های آمریکا با ملت ایران، بر لزوم تحکیم مبانی استقلال کشور در همه ابعاد و به ویژه بعد اقتصادی آن تاکید کرد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، متن کامل این بیانیه به شرح ذیل است:
                                                           بسمه تعالی
فرارسیدن 13 آبان روز ملی مبارزه با استکبار جهانی برای ملت بزرگ ایران یادآور دشمنی‌ها و کینه‌توزی‌های استکبار جهانی و نظام سلطه‌گر آمریکاست.
در این روز و در سه مقطع تاریخی ملت ایران در تقابل خود استکبار جهانی و در تقویم خود با سه رویداد مهم مواجه است و این سه رویداد دارای آنچنان اهمیتی هستند که شایسته است هر سال این روز مهم گرامی داشته شود.
در نخستین رویداد در سال 1343 و پس از نطق تاریخی رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی«ره» در اعتراض به اعطای حق قضاوت کنسولی "کاپیتولاسیون" به نظامیان و مستشاران آمریکایی که صراحتاً نقض عزت و استقلال ملت ایران بود، نظام ستم‌شاهی به نیابت از حکومت آمریکا معظم‌له را به ترکیه تبعید کرد.
هر چند این اقدام مذبوحانه با هدف خاموش کردن صدای حق‌طلبانه رهبر کبیر انقلاب «ره» صورت پذیرفت اما با عنایات الهی این هدف حاصل نشد و بعد از 13 سال مبارزه، ملت سرافراز و مقام ایران طومار حیات رژیم منحوس پهلوی را درهم پیچید و دوره‌ای نوین از حیات خود را آغاز کرد.
در رویداد دوم و در 13 آبان 1358 دانش‌آموزان معترض به خفقان و سرکوب نظام ستم‌شاهی به دست عوامل سرکوبگر رژیم پهلوی در خون خود غلتیدند و با خون خود نام روز دانش‌آموز را در تقویم حیات ملت ایران ثبت کردند.
در رویداد سوم که می‌توان آن را پاسخ مشروع ملت ایران به جنایات رژیم آمریکا دانست، در 13 آبان 1358 فرزندان این ملت لانه جاسوسی آمریکا که در قالب سفارت این کشور در تهران به فعالیت علیه انقلاب اسلامی و توطئه به‌ منظور سرنگون کردن نظام جمهوری اسلامی بود، را تسخیر کردند.
این حرکت انقلابی آن‌چنان مهم و حیاتی بود که حضرت امام خمینی «ره» به‌حق آن را انقلاب دوم خواندند و صحت این نام‌گذاری آن هنگام نمایان شد که اسناد منتشرشده از لانه جاسوسی نشان داد که در این مکان چه توطئه‌هایی برعلیه حیات ملت ایران در جریان بوده است.
هم ‌اکنون و بعد از 38 سال نیز هنوز این توطئه‌ها ادامه دارد و حکومت آمریکا برای متوقف کردن حرکت عزت‌بخش ملت ایران در مسیر تحقق اهداف متعالی خود از هیچ توطئه‌ای فروگذار نکرده است.
امروز و با نگاهی عمیق به ابعاد مختلف این توطئه‌ها آنچه که بر هر ناظری نمایان می‌شود این نکته است که متوقف کردن پیشرفت علمی ملت ایران در این توطئه‌ها جایگاه ویژه‌ای دارد.
حکومت آمریکا در این مسیر با بهانه‌های مختلف و با استفاده از همه ابزارها اعم از تحریم و ترور تلاش کرده تا جهاد علمی در کشورمان را متوقف کند، زیرا این حکومت سلطه‌گر به خوبی متوجه شده که اگر این جهاد علمی استمرار یابد، انقلاب اسلامی خواهد توانست به‌عنوان الگویی موفق در استقلال‌طلبی و عزت‌خواه در سطح جهان تبدیل شود.
با عنایت به این نکته مهم هر که دل در گروی تعالی میهن خود دارد، در حد توان خود باید در تقویت این حرکت مبارک گام بردارد تا به حول و قوه الهی و با تحقق اقتصاد مقاومتی که دانش‌بنیان بودن رکن اساسی این اقتصاد است، کشورمان در مقابل توطئه‌ها و تحریم‌ها مقاوم‌تر و استوارتر ایستادگی کند.
دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با گرامیداشت یاد و خاطره همیشه جاوید رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی «ره» و شهدای گلگون ‌کفن به‌ویژه شهدای دانش‌آموز، بر لزوم استمرار جهاد علمی کشور در مسیر تحقق اهداف عالیه انقلاب اسلامی تأکید می‌کند.

كد خبر:40976
منبع خبر:دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1396/08/13