تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


دکتر کبگانیان عنوان کرد:

ادامه بررسی سند ملی زیست فناوری


جلسه 103 ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، روز سه شنبه 1396/12/8 به ریاست دکتر محمدرضا مخبر دزفولی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر منصور کبگانیان، دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، در خصوص دستو و مصوبات این جلسه گفت: در جلسه 103 ستاد و در ادامه دستور جلسات گذشت، موضوع "سند ملی زیست فناوری" در دستور کار قرار داشت و البته پیش از دستور نیز اعضاء از موضوع تعیین سقف حقوق برای اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها در بودجه سال 1397 ابراز نگرانی کردند و مقرر شد این موضوع در تعامل با شورای محترم نگهبان حل و فصل شود.
وی افزود: همچنین در مورد مباحث مطرح شده در سطح جامعه پیرامون موضوع "علم دینی و علوم انسانی اسلامی" برخی از اعضاء نظرات خو را ارائه کردند و با توجه به این موضوع که رویکرد نقشه جامع علمی در مورد ارتباط علم و دین مشخص است و ستاد راهبری اجرای نقشه در این زمینه دارای مسئولیت مهمی است، مقرر شد موضوع پیگیری شود.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: در این جلسه و در ادامه بررسی "سند ملی زیست فناوری" موضوعاتی مانند "زیست فناوری و محیط زیست"، "زیست فناوری و صنعت" ، "زیست فناوری و کشاورزی"  و "زیست فناوری و منابع آب " مورد بررسی قرار گرفت و موادی هم به تصویب رسید.
استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: از اهم مواردی که به عنوان اولویت مورد تأکید قرار گرفت هدفگذاری برای بر طرف کردن صد هزار هکتار از کانون‌های ایجاد ریزگردها با بهره وری از فناوری شورورزی بود.
وی افزود: تثبیت 50 هزار هکتار از شن‌های روان، تصفیه 5 درصد از فاضلاب شهری و پساب های صنعتی، حمایت از ایجاد و توسعه زیرساخت‌های سخت و نرم زیست فناوری،‌ گسترش آموزش، پژوهش و ترویج و مدیریت دانش مبتنی بر آمایش زیست فناوری، تجاری سازی دستاوردهای پژوهش و فناوری  در این حوزه، توسعه و مدیریت بازارهای داخلی و خارجی، محورقرار دادن آموزه‌های توحیدی و اخلاق زیستی و به کارگیری فناوری های نوین زیستی برای مقابله با تهدیدات زیستی  هم در جلسه 103 ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور به تصویب رسید.

كد خبر:41673
منبع خبر:دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1396/12/12