تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


دکتر حداد عادل عنوان کرد:

اگر خانواده از بین برود، دین هم از بین می‌رود


جلسه 149 شورای تخصصی تحول و ارتقاء علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست دکتر غلامعلی حداد عادل برگزار شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در ابتدای این جلسه حجت‌الاسلام‌ دکتر خسروپناه گزارشی کوتاه از نظریات مطرح‌شده در رسانه‌های عمومی کشور پیرامون موضوع علم دینی ارائه داد.
دکتر حداد عادل هم در این زمینه طی سخنانی گفت: آنچه که در طول روزهای اخیر از قول یکی از چهره‌های مطرح علمی در کشور پیرامون "علم دینی" مطرح شد، دچار برخی سوءتفاهم‌ها شده است.
وی افزود: جنس سخنان ایشان با توجه به شخصیتی که از این چهره علمی سراغ داریم با برخی مدعیان نفی علم دینی متفاوت است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: رویه شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی اجتناب از درگیری‌های روزمره سیاسی و رسانه‌ای است.
دکتر حداد عادل گفت: بخشی از علم اداره جامعه که به نظام حقوقی و قانون‌گذاری و بایدها و نبایدها بازمی‌گردد، قطعاً ریشه در عقاید مذهبی آن جامعه دارد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دستور اصلی جلسه 149 شورای تخصصی تحول و ارتقاء علوم انسانی، بررسی سرفصل‌های درسی و برنامه آموزشی رشته "حقوق خانواده" در مقطع دکتری بود که توسط دکتر محمد اسحاقی، رئیس کارگروه مطالعات زنان و خانواده ارائه شد.
در این گزارش با اشاره به تعیین رشته تحصیلی فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد برای پذیرش در این مقطع، برخی از زمینه‌های اشتغال این فارغ‌التحصیلان نیز مورد اشاره قرار گرفت.
در ادامه گزارش فوق‌الذکر مطالعه تطبیقی میان نظام حقوقی اسلام و سایر نظام‌های حقوقی در زمینه حقوق خانواده، تحلیل رویه در نظام قضایی کشور، بررسی ابعاد روان‌شناختی و اقتصادی حقوق خانواده، عوامل استحکام خانواده و جلوگیری از طلاق و... مورد بررسی قرارگرفته است.
پس از گزارش دکتر اسحاقی، اعضای جلسه به بیان نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند، که اهم آن به شرح ذیل است: تقویت مبانی نظری سرفصل‌های درسی، ارتباط خانواده و فضای مجازی و جامعه شبکه‌ای، پیوستگی و بین‌رشته‌ای بودن این برنامه آموزشی، توجه به تاریخ تحولات خانواده در کشور و جهان و ابهام در برخی از سرفصل‌های از منظر ارتباط با سایر رشته‌ها.
پس از سخنان اعضاء، دکتر حداد عادل هم طی سخنانی گفت: موضوع حقوق زن و خانواده از محمل‌های چالش بین نظام حقوقی اسلام و غرب است.
وی افزود: جریان غرب‌گرا در جامعه ما متأسفانه به تقلید از غربِ مدرن، درصدد است ریشه خانواده را بخشکاند و این البته به کشور ما اختصاص ندارد.
رئیس شورای تخصصی تحول و ارتقاء علوم انسانی ادامه داد: اگر خانواده از بین برود، دین هم از بین می‌رود، زیرا خانواده کانون اصلی انتقال معارف دینی است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: امروز باید برای دفاع از اسلام و نظام اسلامی باید در حقوق زن و خانواده و به ‌خصوص در موضوع حجاب، گفتمان و ادبیات تولید شود.
دکتر حداد عادل گفت: بی‌حجابی و برهنگی بنیان خانواده را سست می‌کند و باید دفاع معقول و منطقی از حجاب را در جامعه گسترش بدهیم.
پس از سخنان دکتر حداد عادل، دکتر محمد اسحاقی نیز طی سخنانی گفت: همه عرصه‌های اجتماعی نیازمند به مباحث حقوقی است.
وی افزود: مباحثی مانند حقوق کودک و... در ذیل حقوق خانواده قابل بحث و بررسی است.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران ادامه داد: تألیف کتب درسی خاص این سرفصل‌ها جزء برنامه‌های ماست.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی: پس از سخنان اعضا و با تغییر نام رشته به "مطالعات حقوق خانواده" کلیات این برنامه درسی به تصویب رسید.

كد خبر:41675
منبع خبر:دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1396/12/12