تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


دکتر مخبر دزفولی تاکید کرد:

هدف از جایزه پیامبر اعظم (ص) بازآفرینی روحیه خودباوری و عزت‌نفس در میان جامعه علمی مسلمانان استجلسه کمیته تخصصی بررسی نحوه اهدای "جایزه جهانی پیامبر اعظم (ع)" روز سه‌شنبه 1396/12/15 به ریاست دکتر محمدرضا مخبردزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و با حضور جمعی از اعضای این شورا و صاحب‌نظران علمی و فرهنگی در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در ابتدای این جلسه؛ دکتر منصور کبگانیان عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، گزارشی از اقدامات انجام شده به منظور اصلاح و تبیین روش برخی معیارها و مفاهیم در مورد این جایزه ارائه کرد.
وی گفت: ارتقای نقش نهادهای غیردولتی فعال در حوزه علم و فنآوری از نکات مهم این آیین‌نامه است.
در ادامه این جلسه، دکتر مخبر دزفولی هم طی سخنانی گفت: هدف اصلی ما شفاف‌سازی و ابهام‌زدایی از برخی تعاریف موجود در آیین‌نامه است.
وی افزود: دانشمندی که برای اهدای جایزه جهانی پیامبر اعظم (ص) برگزیده می‌شود باید نمادی از روحیه علم‌دوستی و خودباوری یک عالم مسلمان باشد.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: نظرات ارائه شده توسط نخبگان علمی و فرهنگی در این زمینه، مبتنی بر نظرات کارشناسی است.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: هدف از اعطای این جایزه بازآفرینی روحیه خودباوری و عزت‌نفس در میان جامعه علمی مسلمانان است.
وی افزود: دانشمند مسلمانی که شایسته دریافت این جایزه شناخته می‌شود، باید به جامعه مسلمین خدماتی را ارائه داده باشد.
پس از سخنان دکتر مخبردزفولی، اعضاء به بیان نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند که اهم آن به شرح ذیل است: انعطاف در معیارها و شاخص‌های گزینش، رتبه‌بندی و ارزش‌گذاری معیارها و شاخص‌ها، لزوم انطباق آئین‌نامه و اساسنامه، نگاه به حوزه‌های نوپدید علم و فناوری و اکتفاء نکردن به نگارش مقالات و در نظر گرفتن فرآورده و ارزش افزوده حاصل از فعالیت علمی فرد نامزد دریافت جایزه.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فنآوری رئیس جمهور هم در این زمینه گفت: باید نگاه غیر سیاسی در اعطای جایزه جهانی پیامبر اعظم(ص) در نظر گرفته شود.
وی افزود: در برخی شاخص‌ها هم باید کمی تساهل و تسامح در نظر گرفته شود.
معاون علمی و فنآوری رئیس جمهور ادامه داد: باید تلاش کنیم این جایزه به سطح جایزه‌های معتبر علمی جهان ارتقاء پیدا کند.
در پایان این جلسه مقرر شد جلسات شورای سیاست‌گذاری به صورت ماهانه و با ریاست معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و با موضوعاتی مانند تعریف مشخص معیارها و شاخص‌های اهدای جایزه جهانی پیامبر اعظم (ص) تشکیل شود.

كد خبر:41696
منبع خبر:دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1396/12/15