تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


در کمیته فرهنگ و تمدن تصویب شد:

آئین‌نامه جایزه بین‌المللی امام خمینی (ره)


جلسه 229 کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست دکتر علی‌اکبر ولایتی در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در ابتدای این جلسه گزارش طرح جامع واکاوی حیات طیبه علمای جهان اسلام ارائه شد.
در این طرح تحقیقاتی که مرحله اول آن به علمای شیعه دوازده امامی اختصاص دارد، مواردی مانند سبک زندگی علماء، مبارزات و فعالیت‌های سیاسی و خدمات فرهنگی و... علمای شیعه دوازده امامی مورد پژوهش قرارگرفته است.
پس از ارائه این گزارش، دکتر ولایتی طی سخنانی گفت: روش‌شناسی و تبیین جامع هدف از این تحقیق ضروری و لازم است.
وی افزود: باید مواردی مانند زهد و ساده زیستی، مردی بودن و... به‌عنوان اصلی‌ترین نقاط قوت علمای شیعه مورد توجه جدی قرار گیرد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: خدمات سیاسی و فرهنگی علمای شیعه مانند مبارزات ضد استعماری و استبدادی و نقش آنان در پیشرفت علوم باید مورد واکاوی دقیق قرار گیرد.
پس از سخنان دکتر ولایتی، اعضاء به بیان نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند؛ که اهم آن به شرح ذیل است: توجه به کیفیت در کنار گستردگی کمی کار، هم‌افزایی و تعامل با سایر پژوهشگران این حوزه، گسترش کار به علمای سایر فرق اسلامی و توجه به اتحاد اسلامی در تدوین این طرح تحقیقاتی.
دستور بعدی جلسه 229 کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران، بررسی آئین‌نامه "جایزه بین‌المللی امام خمینی (ره)" بود، که پس از ارائه مفاد این آئین‌نامه اعضا به بیان نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند؛ که اهم آن به شرح ذیل است: در نظر گرفتن ابعاد جامع شخصیت امام خمینی (ره)، دقت در تعیین اعضای شورای سیاست‌گذاری و توجه به ولایت فقیه به‌عنوان رکن اندیشه سیاسی امام خمینی (ره).
پس از بحث و بررسی اعضاء پیرامون این آئین‌نامه جایزه بین‌المللی امام خمینی (ره)، این آئین‌نامه به تصویب کمیته فرهنگ و تمدن رسید و مقرر شد برای تصویب نهایی به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال شود.
در ادامه جلسه نیز گزارش کوتاهی از همایش گرامیداشت عطار نیشابوری توسط رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ارائه شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دستور بعدی جلسه 229 کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران بررسی اقدامات انجام شده و برنامه‌های پیش روی همایش "علوم مهندسی" در فرهنگ و تمدن اسلام و ایران بود که نماینده دانشگاه صنعتی شریف به‌عنوان نهاد برگزارکننده این همایش، گزارشی در این زمینه ارائه کرد.
پس از ارائه این گزارش، دکتر علی‌اکبر ولایتی طی سخنانی گفت: دسته‌بندی مدون و علمی علوم با توجه به نظرات افرادی نظیر فارابی می‌تواند مسیر حرکت را تسریع و تسهیل کند.
وی افزود: جریان‌های علمی مسلمان مانند اخوان‌الصفا را می‌توان در زمره نخستین نظریه‌پردازان حوزه علم و فناوری در جهان اسلام دانست.

كد خبر:41847
منبع خبر:دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1397/02/04