تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


دکتر مخبر دزفولی:

خانواده، نظام آموزشی و الگوسازی سه رکن احیاء و استمرار تمدن‌ها هستندآئین گرامیداشت و تجلیل از خدمات علمی و پژوهشی دکتر حسن تاجبخش، روز پنج‌شنبه 1397/2/20 با حضور دکتر محمدرضا مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی تهران برگزار شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در ابتدای این مراسم دکتر شمس اردکانی طی سخنانی ضمن قدردانی از تلاش‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی در احیاء و ترویج طب سنتی ایرانی اسلامی گفت: دکتر تاجبخش حقیقتاً جزء چهره‌های ماندگار علمی کشور است.
وی افزود: این شخصیت علمی بدون هیچ چشمداشت مادی، میراث غنی طب ایرانی اسلامی را احیاء کرده است.
دبیر کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: کتاب‌های ذی‌قیمتی مانند ذخیره خوارزمشاهی سید اسماعیل جرجانی با همت دکتر تاجبخش تصحیح شد و به صورتی فاخر توسط دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی چاپ شد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: باید ذخیره غنی طب سنتی ایرانی اسلامی دوباره در دسترس علاقه‌مندان قرار گیرد.
در ادامه جلسه، دکتر محمود خدادوست مدیر کل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز طی سخنانی با اشاره به تصویب سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی گفت: با وجود این سند مهم راه برای گسترش ضابطه‌مند و علمی طب سنتی ایرانی اسلامی هموارتر شده است.
وی افزود: خوشبختانه در سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» هم به موضوع طب سنتی ایرانی اسلامی توجه خوبی شده است.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: در طب سنتی ایرانی اسلامی پزشک و طبیب، حکیم خوانده می‌شود چون او علاوه بر تسلط بر طب بر حکمت نیز مسلط است و در درمان بر حکمت نیز تأکید دارد.
دکتر مخبر دزفولی در این مراسم طی سخنانی گفت: برای بنده حضور در مراسم گرامیداشت استاد دکتر تاجبخش افتخار است زیرا ایشان بر گردن همه شاگردانش حق پدری نیز دارد.
وی افزود: ایشان همه عمر خود را بر سر احیاء میراث تمدن اسلامی ایرانی نهاده است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: یکی از اجزاء ساخت هر تمدنی، شاگردپروری و حفظ زنجیره تولید و تکثیر علم است.
دکتر مخبر دزفولی با اشاره به سخن یکی از بزرگان گفت: نظام آموزشی، خانواده و الگوسازی سه رکن احیاء و استمرار هر تمدنی هستند و اگر این سه به سامان باشند تمدن نیز به سامان است و بالعکس.
وی افزود: دکتر تاجبخش در حوزه بازسازی نظام آموزشی کشور با یک نگاه تمدنی نقش زیادی داشته و شاگردپروری بخشی از این نقش است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: معرفی جامع و کامل زندگی دکتر تاجبخش باید در دستور کار قرار گیرد و بنیادی برای احیای میراث تمدنی اسلام و ایران با محوریت شخصیت ایشان شکل گیرد.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: همه ما شاگردان و فرزندان معنوی دکتر تاجبخش به نحوی عاشقانه ایشان را دوست دارند.
دکتر حسن تاجبخش نیز در این مراسم گفت: از همه عزیزان و استادان ارجمند که بنده را شرمنده کردند، سپاسگزارم.
وی افزود: طب سنتی ایرانی و اسلامی با همه مخالفت‌های غیر علمی پیشرفت کرده است و راه خود را به سمت اعتلاء ادامه می‌دهد.
چهره ماندگار علمی کشور ادامه داد: خردمندی رکن اصلی طب سنتی ایرانی اسلامی است و اشخاصی مانند محمدبن زکریای رازی نمونه بارز این مکتب هستند.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: در این مکتب انسان یک ترکیب از ماده و معناست و در روند درمان بر این دو بخش به یک چشم نگریسته می‌شود.
وی افزود: در این مکتب اخلاق پزشکی نقش و جایگاه شایسته‌ای دارد و به حرفه مقدس خود به چشم تجارت نگاه نمی‌کند.
دکتر تاجبخش در پایان نیز ادامه داد: این میراث پرافتخار به خواست خدا و با اهتمام همه باید ادامه یابد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در پایان این مراسم با اهدای لوح تقدیر از خدمات علمی و پژوهشی دکتر حسن تاجبخش – چهره ماندگار علمی کشور- تقدیر به عمل آمد.

كد خبر:41920
منبع خبر:دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1397/02/24