تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


در جلسه شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها تاکید شد:

وزیر علوم: اجرای سند دانشگاه اسلامی وظیفه و تکلیف ماست


جلسه 315 شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد.
حجت الاسلام شاطری: اجرای سند دانشگاه اسلامی دارای الزام قانونی است
دبیر شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها طی سخنانی گفت: موضوع گفتمان سازی و بررسی جامع ابعاد "دانشگاه اسلامی" هم از اقداماتی است که در دست انجام است.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین شاطری گفت: ما درخواست داریم اعضای شورا که دارای سوابق ارزشمند مدیریتی در آموزش عالی هستند با استفاده از تجربه این 5 سال، شورای اسلامی شدن را برای اجرای بهتر "سند دانشگاه اسلامی" راهنمایی کنند.
پس از سخنان حجت‌الاسلام‌والمسلمین شاطری، گزارش تدوین شده در دبیرخانه شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها پیرامون موانع و چالش‌های اجرایی سند دانشگاه اسلامی که با استفاده از نظرات تعدادی از رؤسای دانشگاه‌ها تدوین شده بود، ارائه گشت.
بعد از ارائه این گزارش حجت‌الاسلام‌ و المسلمین شاطری گفت: سند دانشگاه اسلامی با اسناد بالادستی مانند نقشه جامع علمی کشور و... هماهنگی کامل دارد.
وی افزود: با همکاری اعضای شورا بسیاری از راهبردهای این سند در قالب برنامه ششم توسعه گنجانیده شده و به همین دلیل اجرای سند هم اکنون الزام قانونی دارد.
پس از سخنان حجت‌الاسلام‌والمسلمین شاطری، اعضاء به بیان نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند، که اهم آن به شرح ذیل است: رفع ایرادات ساختاری به صورت ریشه‌ای، الزام رؤسای دانشگاه‌ها به اجرای سند دانشگاه اسلامی و پیگیری این موضوع از جانب مسئولان وزارتخانه‌های علوم و بهداشت، معرفی مستمر سند دانشگاه اسلامی به مسئولان دانشگاه‌ها و تأثیر دادن اجرای سند دانشگاه اسلامی در رتبه بندی دانشگاه‌ها.
دکتر رحیم پور ازغدی: سند دانشگاه اسلامی باید بر اساس اولویت‌بندی، اجرایی شود
دکتر رحیم‌پور ازغدی نیز در این جلسه گفت: به نظر می‌رسد بتوانیم بخش‌هایی از سند دانشگاه اسلامی را در سال 1397 به‌عنوان اولویت اجرایی تعیین کنیم.
وی افزود: سند دانشگاه اسلامی به‌عنوان مطالبه نظام باید بر اساس اولویت‌بندی، اجرایی شود.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: عواملی مانند زمان لازم برای اجرا، بودجه لازم و تأثیر راهبرد از منظر سطح و عمق آن می‌تواند در این اولویت‌بندی به کار بیاید.
دکتر رحیم‌پور ازغدی گفت: همه مسئولان موظف هستند همه توان خود را برای اجرای سند دانشگاه اسلامی به کار گیرند.
حجت الاسلام محمدیان: مهم‌ترین بخش سند دانشگاه اسلامی بخش مدیریتی آن است
حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدیان، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» در دانشگاه‌ها هم طی سخنانی گفت: با توجه به فرارسیدن زمان بازنگری در سند دانشگاه اسلامی باید این بازنگری با جلب نظرات همه کارشناسان باشد.
وی افزود: سند دانشگاه اسلامی دارای چهار زیر نظام است و باید مشکلات این زیر نظام‌ها بررسی شوند که مهمترین بخش آن نظام مدیریتی است و باید از این نظام اقدام شروع شود.
وزیر علوم: اجرای سند دانشگاه اسلامی تکلیف و وظیفه ماست
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری هم طی سخنانی گفت: بر اساس گزارش تدوین شده در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اکثر فعالیت‌های فرهنگی که توسط نهادهای رسمی و مسئول در دانشگاه‌ها برگزار می‌شود با سند دانشگاه اسلامی مطابقت دارد.
وزیر علوم افزود: از معاونان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خواسته‌شده برنامه‌های خود را با سند دانشگاه اسلامی کاملاً تطبیق دهند زیرا اجرای این سند وظیفه و تکلیف ماست.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، ادامه داد: در عین حال نباید اقدامات انجام‌شده را انکار کرد.
رئیس شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی گفت: نحوه و میزان هماهنگی بین نهادهای مسئول در اجرای سند دانشگاه اسلامی باید در گزارشی جامع بررسی شود.
وی افزود: تنوع و تکثر موجود در جامعه دانشگاهی باید در روند اجرای این سند مورد توجه قرار گیرد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، با توجه به پایان وقت جلسه ادامه بررسی موضوع به جلسه آینده موکول شد.

كد خبر:41925
منبع خبر:دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1397/02/24