تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


در بیانیه دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید شد:

مردمسالاری دینی جوهره اندیشه سیاسی امام خمینی (ره) استدبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، با صدور بیانیه‌ای به مناسبت بیست و نهمین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی (ره) بر تلاش به منظور تحقق "اقتصاد مقاومتی" و تقویت مبانی نظری "مردمسالاری دینی" تاکید کرد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، متن کامل این بیانیه به شرح ذیل است:
امام خمینی یک حقیقت همیشه زنده است. (مقام معظم رهبری)
بیست و نهمین سالگرد ارتحال ملکوتی بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی، حضرت امام خمینی (ه) در حالی فرا می‌رسد که نظامی که ایشان پا‌یه‌گذاری کرد، در آستانه ورود به پنجمین دهه حیات خود سربلند و سرافراز از میان کوران توطئه‌های رنگارنگ دشمنانش با افتخار و بالندگی به راه خود ادامه می‌دهد.
پیروزی بزرگ ملت‌های مسلمان منطقه غرب آسیا بر گروهک‌های تروریستی و تکفیری، که با حمایت ملت بزرگ ایران اسلامی رخ داد، بار دیگر این حقیقت را نشان داد که انقلاب اسلامی همانگونه که بارها امام خمینی (ره) و خلف صالح ایشان رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) تاکید کرده‌اند صرفا به مرزهای جغرافیایی ایران اسلامی محدود نمانده بلکه پیام آزادی‌خواهانه و عدالت‌طلبانه این انقلاب بزرگ به سرعت مرزهای جغرافیایی را درنوردیده و امروز با قاطعیت می‌توان گفت تمام عدالت‌طلبان و آزادای‌خواهان در سراسر گیتی به این انقلاب بزرگ چشم امید دارند.
به موازات این پیشرفت‌ها و موفقیت‌های غرور آفرین و افتخار برانگیز، دشمنان انقلاب اسلامی به حجم و شدت دشمنی‌ها توطئه‌های خود افزوده‌اند، زیرا به خوبی می‌دانند که هرگونه موفقیت و پیشرفت انقلاب اسلامی، شکست سیاست‌های سلطه‌جویانه آنان را به دنبال خواهد داشت.
بنا بر این همانگونه که تجربه چهل ساله اخیر نشان داده تنها راه مقابله با توطئه‌های دشمنان و از جمله "جنگ اقتصادی" آنان تقویت توان داخلی در همه حوزه‌ها و در راس آن‌ها حوزه اقتصاد است.
در این زمینه و همانگونه که رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) بارها تذکر داده‌اند حرکت به سمت تحقق "اقتصاد مقاومتی" با تاکید بر توانمندی‌های علمی و فناوری کشور و اقتصاد دانش‌بنیان، راه حل اصلی مقابله با "جنگ اقتصادی" آمریکا و همدستانش است.
بعد دیگر اندیشه سیاسی امام خمینی (ره) اعتماد و تکیه ایشان بر مردم و احترام به رای و نظر آنان بود که در قالب نظام "جمهوری اسلامی" رخ نموده است و می‌توان این موضوع را جوهره اندیشه سیاسی ایشان دانست.
در این نظام حکومتی "رای مردم " تعیین کننده همه ارکان نظام اسلامی است و همه مسئولان این نظام، با رای مردم قابلیت احراز پست و مقام در جمهوری اسلامی را به دست می‌آورند.
این موضوع آنجا اهمیت خود را نشان می‌دهد که در منطقه غرب آسیا و در کشورهایی مانند عربستان سعودی _ که اصلی‌ترین شریک راهبردی آمریکا در این منطقه است_ سخن از انتخابات و رای مردم سخن از یک رویای غیر قابل تحقق است.
بنا براین تقویت مبانی نظری و فکری مردمسالاری دینی بر آمده از جمهوری اسلامی که اراده و خواست ملت مسلمان ایران را اصلی‌ترین پشتوانه حرکت کشور به سمت اهداف متعالی انقلاب اسلامی می‌داند، را امروز می‌توان اصلی‌ترین تکلیف و وظیفه نخبگان حوزوسی و دانشگاهی دانست.
دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره حضرت امام خمینی (ره) و همه شهیدان گلگون کفن انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و دفاع از حرم اهل بیت (علیهم السلام ) و عرض تسلیت بیست و نهمین سالگرد ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی که امسال با ایام سوگواری شهادت حضرت علی (ع) و لیالی قدر مصادف شده و تجدید بیعت با رهبر معظم انقلاب اسلامی، حضرت آیت الله خامنه‌ای (مدظله العالی) بر تلاش همه نخبگان علمی و فرهنگی کشور در تحقق "اقتصاد مقاومتی" و تقویت مبانی نظری "مردمسالاری دینی" تاکید می‌کند.
كد خبر:42020
منبع خبر:دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1397/03/14