تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


حجت الاسلام و المسلمین احمد احمدی دار فانی را وداع گفت


حجت الاسلام و المسلمین احمد احمدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی دار فانی را وداع گفت.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، حجت الاسلام والمسلمین احمد احمدی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی شب گذشته به سبب عارضه قلبی در بیمارستان امام خمینی(ره) دار فانی را وداع گفت.
دکتر احمد احمدی عضو گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم در 15 شهریور سال 1312 در روستای کهکدان ملایر در خانواده¬ای مذهبی به دنیا آمد و با فراگیری دروس مقدماتی حوزوی به حوزه علمیه بروجرد رفت. وی پس از 5 سال تحصیل علوم دینی در بروجرد به قم رفت و دروس تفسیر و فلسفه اسلامی را در سطوح عالی نزد استاد علامه طباطبایی فرا گرفت و در تصحیح مجلدات المیزان به ایشان یاری رسانید. شاگرد علامه طباطبایی فقه اصول را نیز درمحضر آیات عظام بروجردی، مشکینی، محقق داماد، نجفی مرعشی و بروجردی و همچنین امام خمینی (ره) فراگرفت. حجت الاسلام والمسلمین احمد احمدی همزمان با یادگیری دروس حوزوی در سطوح عالی به تحصیل دانشگاهی رشته فلسفه غرب اهتمام داشت و موفق به کسب دکتری فلسفه غرب در دانشگاه تهران شد. وی از سال 1352 به عضویت هیئت علمی دانشگاه تهران درآمد و به تدریس فلسفه اسلامی، فلسفه غرب و فلسفه تطبیقی مشغول بود. دکتر احمد احمدی به مدت سی و پنج ماه مدیر گروه فلسفه در دانشگاه تهران بوده است.
حجت الاسلام والمسلمین احمد احمدی همچنین در محضر آیت الله خمینی(ره) به کسب علم اهتمام داشته و در شکل گیری انقلاب نقش بسزایی داشته است. وی از 5 دی ماه 1360 به فرمان امام خمینی (ره) در ستاد انقلاب فرهنگی حضور یافت و یکی از قدیمی ترین اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی محسوب می شود.
دکتر احمد احمدی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، در زمینه تشکیل دانشگاه تربیت مدرس نقش بسزایی داشت و به همین منظور مسئولیت دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس را بر عهده داشت.
حجت الاسلام والمسلمین احمد احمدی بنیان گذار سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه ها(سمت) می¬باشد که قریب به 33 سال ریاست این سازمان را برعهده داشته است. وی همچنین در هفتمین دوره مجلس شورای اسلامی به نمایندگی مردم تهران، ری و شمیرانات وارد مجلس شد.
از جمله آثار و تألیفات حجه الاسلام و المسلمین دکتر احمد احمدی می توان به ترجمه کتب «تأملات در فلسفه اولی» رنه دکارت، «نقد تفکر فلسفی غرب» اتین ژیلسون، «تأسیس مابعدالطبیعه اخلاق» کانت، تألیف کتاب «بن لایه های شناخت» و کتاب «پادزهر در نفی انکار نزول وحی» اشاره کرد.
دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی این ضایعه دردناک را به جامعه علمی کشور و خانواده آن استاد فرهیخته تسلیت عرض می کند.

كد خبر:42021
منبع خبر:دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1397/03/19