تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


دکتر مخبر دزفولی:

باید شعار "آموزش عالی برای کار" سرلوحه اقدامات قرار گیرددکتر مخبر دزفولی با اشاره به دیدار اخیر اساتید دانشگاه‌ها با رهبر معظم انقلاب «مدظله العالی» گفت: در مورد فرمایشات ایشان به ویژه در مورد نقشه جامع علمی کشور و آمایش آموزش عالی برنامه علمی، باید تدوین و اجرا شود.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، وی همچنین با گرامیداشت یاد مرحوم دکتر احمدی و دکتر شیخ زین الدین و با اشاره به آمار 40 درصدی بیکاری فارغ التحصیلان افزود: این آمار غیرقابل قبول است و باید دانشگاهیان در این زمینه به طور جدی وارد کار شود.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: مطالبه رهبر معظم انقلاب «مدظله العالی» از همه نهادهای فعال در حوزه علم و فناوری، در زمینه اشتغال آفرینی برای فارغ التحصیلان جدی است.
دکتر مخبر دزفولی گفت: در حوزه علوم پزشکی تجربه خوبی در زمینه اشتغال فارغ التحصیلان داریم و می­توان از این تجربه در سایر بخش ها استفاده کرد.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران همچنین با اشاره به تصویب و ابلاغ "سند جامع روابط علمی بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران" گفت: با توجه به سابقه درخشان تمدن اسلامی در انتقال دستاوردهای علمی خود به سایرین باید این روند ادامه یابد و ضمنا تهدیدات احتمالی هم برطرف شود.
دکتر مخبر دزفولی ادامه داد: هدف از این سند روان سازی و ایمن سازی مراودات بین المللی علمی و فناوری است.
وی افزود: خوشبختانه با تاکیدات رهبر معظم انقلاب «مدظله العالی» و اهتمام اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی این سند مهم به تصویب رسید و توسط رئیس محترم شورای عالی ابلاغ شد.
دکتر مخبر دزفولی ادامه داد: ان‌شالله با همکاری همه نهادهای مسئول در این زمینه به زودی این سند اجرایی خواهد شد.
وی افزود: باید با توجه به تاکید مقام معظم رهبری «مدظله العالی» نقشه جامع علمی کشور به صورت کامل و جامع اجرایی شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: همچنین باید روند تولید علم باید استمرار یابد و تقویت شود.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: مهارت آموزی و تربیت تکنسین های ماهر مورد توجه قرار نگرفته است و باید این نگاه اصلاح شود.
دکتر مخبر دزفولی گفت: باید شعار «آموزش عالی برای کار» سرلوحه اقدامات قرار گیرد.
وی افزود: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نسبت به ایجاد اشتغال برای فارغ التحصیلان نیز مسئول است.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران ادامه داد: استفاده از قابلیت‌ها و ظرفیت‌های شرکت‌های دانش بنیان در این زمینه باید مورد توجه قرار گیرد.
وی گفت: همه باید در دفاع از پیشرفت های علمی کشور به میدان بیایند.
دکتر مخبر دزفولی افزود: باید نسبت به دلسرد کردن جامعه در مورد پیشرفت های علمی حساسیت داشته باشیم.
رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور ادامه داد: حل مشکلات دانشگاه‌های کشور فقط توسط خود دانشگاهیان قابل انجام است.
دکتر مخبر دزفولی گفت: نباید برخی از اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها که بازدهی لازم را ندارند، منابع را تلف کنند و باید تخصیص منابع به سمت اساتیدی باشد که بازدهی و تولید علم لازم را دارند.
وی افزود: باید اساتید دانشگاه‌ها با انجام طرح‌های تقاضا محور برای دانشگاه‌های خود درآمد و ثروت تولید کنند.

كد خبر:42063
منبع خبر:دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1397/03/27