تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


در کمیسیون علمی و فناوری عنوان شد:

فضای مناسب برای ادامه تحصیل اصلی‌ترین عامل مهاجرت دانش‌ آموختگان


جلسه کمیسیون علمی و فناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در این جلسه که به ادامه بررسی موضوع مهاجرت تحصیلی ایرانیان اختصاص داشت،گزارش تهیه شده در این زمینه توسط دکتر بهرام صلواتی عضو پژوهشکده سیاستگذاری علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف ارائه شد.
دراین گزارش که از طریق یک تحقیق پیمایشی و به واسطه پرسشنامه تخصصی از 245 نفر نمونه به دست آمده است؛ حدود 40 درصد انگیزه مهاجرت خود به خارج از کشور را میل به داشتن مدرک تحصیلی و سابقه کاری در خارج از کشور و حدود 31/5 درصد انگیزه خود را میل به تجربه زندگی در خارج از ایران عنوان کرده‌اند.
جاذبه و دافعه فضای آموزشی و پژوهشی، کیفیت دوره‌های آموزشی و پژوهشی، بورسیه و کمک هزینه‌های آموزشی و پژوهشی، وضعیت و جایگاه شغلی و تحصیلی، پیوندهای عاطفی و خانوادگی ایرانیان خارج از کشور و میل و انگیزه به انتقال دانش و تجربه به داخل از جمله مواردی است که در گزارش ارائه شده مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است.
در ادامه این گزارش ضمن تاکید بر این موضوع که نیمی از مهاجران ایرانی دارای تحصیلات دانشگاهی هستند و میل به داشتن تجربه تحصیلی و شغلی در خارج از کشور از مهمترین انگیزه‌های مهاجرت دانشجویان می باشد، وجود فرصت‌های استخدامی و تحصیلی در خارج از کشور از جمله مهمترین عوامل افزایش مهاجرت متخصصان عنوان شد.
فقدان برنامه‌های حمایتی جامع و ضعف اطلاع رسانی، مشکلات اجرایی، نبود تسهیلات کافی و قابلیت همکاری از راه دور از مسائل دیگری بود که در این گزارش مورد تأکید قرار گرفت.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، پس از ارائه این گزارش اعضاء به بیان نظرات و پیشنهادهای  خود پرداختند؛ که اهم آن به شرح ذیل است:
مدیریت نیروی انسانی ماهر و متخصص در ایران، مدیریت مستمر و برنامه محورانه برای جذب متخصصان در کشور، به کارگیری نیروی انسانی ماهر و آماده به کار در کشور، تأمین اعتبار جهت رقابت علمی بین المللی و ارائه تسهیلات جذب نخبگان، توجه به مسائل و معضلات فرهنگی مهاجرت تحصیلی، تأمین زیرساخت‌ها و اولویت‌های حمایتی، مدل سازی روند مهاجرت پذیری و مهاجرت فرستی ایران و تحلیل عمیق‌تر از امواج مهاجرت در سطح بین الملل.
كد خبر:42321
منبع خبر:دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1397/06/19