تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


توسط حجت الاسلام خسروپناه تشریح شد:

ساختار و نحوه ارزیابی طرح‌نامه‌های علمی


همایش منطقه‌ای «آشنایی با کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره» در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز برگزار شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی به نقل از روابط عمومی دبیرخانه هیئت حمایت از کرسی‌های نظریه پردازی، نقد و مناظره، همایش منطقه‌ای «آشنایی با کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره» چهارشنبه 4 مهرماه 1397 در محل سالن استاد شهریار دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز برگزار شد.
در این همایش حجت‌الاسلام دکتر عبدالحسین خسروپناه رئیس دبیرخانه هیئت حمایت از کرسی‌های نظریه پردازی، نقد و مناظره، دکتر عزیز جوانپور رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان شرقی، حجت الاسلام دکتر حسن خیری رئیس پژوهشکده علوم اجتماعی و انقلاب اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی و روسا، مسئولان و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های استان های اردبیل، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی حضور داشتند.
در ابتدای همایش دکتر جوانپور رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان غربی ضمن خیر مقدم به مدعوین به تشریح اهداف این همایش پرداخت و پس از آن حجت الاسلام خیری مسئول دبیرخانه کرسی های نظریه پردازی دانشگاه آزاد برنامه، اهداف و فعالیت های صورت گرفته توسط دانشگاه آزاد در حوزه کرسی های نظریه پردازی و ترویجی را بازگو کرد.
در ادامه حجت الاسلام خسروپناه رئیس دبیرخانه هیئت حمایت کرسی‌های نظریه پردازی، نقد و مناظره، ضمن عرض تسلیت ایام عزاداری حضرت سید الشهداء «ع» و همچنین به شهادت رسیدن مظلومانه تعدادی از شهروندان در حمله تروریستی شهر اهواز گفت: این حادثه را صمیمانه به رهبر معظم انقلاب، دولت و ملت ایران و اهالی شریف اهواز تسلیت می گویم و از خداوند متعال برای خانواده‌های شهدا صبر و استقامت و برای مجروحان این حادثه تروریستی شفای عاجل طلب دارم.
دبیر هیئت حمایت از کرسی‌های نظریه پرداز در ادامه به تاریخچه بحث آزاد اندیشی و کرسی های نظریه پردازی پرداخت و گفت: هيئت حمايت از کرسي‌هاي نظريه پردازي، پس از پاسخ مقام معظم رهبري (مدظله العالي) به جمعي از نخبگان علوم حوزوي، توسط شوراي عالي انقلاب فرهنگي تأسيس در سال تشکیل 1382 تصویب شد و ابتدا در فرهنگستان علوم به ریاست دکتر داوری شروع به فعالیت کرد و بعد از آن آیت اله رشاد ریاست این هیئت را بر عهده گرفت.
رئیس دبیرخانه هیئت حمایت از کرسي هاي نظريه پردازي، نقد و مناظره ادامه داد: هيئت حمايت از کرسي‌ها تشکيلاتي زيرمجموعه شوراي عالي انقلاب فرهنگي به شمار مي‌رود که حمايت از نظريه‌ها، نوآوري‌ها و ايده‌هاي جديد علمي در دانشگاه‌ها را بر عهده دارد و در واقع اگر پژوهشگر يا عضو هيئت علمي نظريه جديد و يا نوآوري داشته باشد اين هيئت زمينه و بستر لازم را براي محقق فراهم مي‌كند تا بتواند نظريه خود را در معرض نقد و بوته داوري قرار بدهد.
وی گفت: در واقع هدف هیئت حمایت از نظریه پردازی و حمایت تولید نظریه نیست بلکه دانشگاه‌ها موظف به تولید نظریه هستند و هدف این هیئت حمایت از نظریه پردازان است.
رئیس موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه افزود: در دوره کنونی نیز دانشگاه آزاد اسلامی به صورت جدی به بحث نظریه پردازی اهتمام ورزیده که از این بابت از مسئولین این دانشگاه تشکر میکنیم.
وی ادامه داد: دانشگاه آزاد ظرفیت بزرگی برای ارائه کرسی های تخصصی نظریه پردازی و ترویجی دارد که ان‌شالله اساتید این دانشگاه به این مباحث ورود خواهند کرد.
عضو شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی گفت: در واقع ما دو نوع کرسي آزاد انديشي و علمي در دانشگاه‌ها داريم كه كرسي‌هاي آزاد انديشي زيرنظر معاونت‌هاي فرهنگي دانشگاه‌ها تعريف شده اند و كرسي‌هاي علمي-تخصصي كه جنبه پژوهشي دارد و معاونت‌هاي پژوهشي دانشگاه‌ها مسئوليت برگزاري و پيگيري آن را با کمک دبیرخانه هیئت حمایت برعهده دارند.
خسرو پناه افزود: در طول ۱۵ سال فعالیت، 39 کرسی موفق از بین صدها کرسی برگزار شده به ثبت رسيده که از بين آنها 17 نظريه، 19 نوآوري و 3 نقد ملی بوده است که در بین آن‌ها اساتید دانشگاه آزاد هم وجود دارند.
عضو شورای اسلمی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی افزود: توصیه ما به اساتید این است که چنانچه برای حضور در این مباحث آمادگی دارند ابتدا با کرسی های ترویجی شروع کنند و این کرسی‌ها تا کنون بیش از 2000 مورد در کشور برگزار شده و دانشگاه علامه طباطبایی، اصفهان، امام صادق «ع» از جمله مراکز پیشتاز در این عرصه اند و از مسئولین دانشگاه آزاد تبریز هم میخواهیم که برای رونق این فضا به اساتید کمک کنند.
در ادامه خسروپناه با تشریح ساختار هیئت حمایت پرداخت و گفت: دبیرخانه دارای پنج شورای تخصصی علوم عقلی، علوم نقلی، علوم رفتاری، علوم اجتماعی و کرسی هنر، معماری است و طرح‌هایی که مربوط به یکی از حوزه‌های 5 گانه باشد، دریافت می‌شود و با حضور اعضا شورای علمی که شخصیت‌های علمی برجسته و عضو هیئت علمی دانشگاه‌ها هستند، بررسی می‌شود.
وی ادامه داد: البته شورای علمی مجاز است در برخی موارد ارزیاب‌هایی را از بیرون دعوت کنند که به صورت تخصصی آن طرح را بررسی کنند و اگر به این نتیجه رسیدند که لازم است که کرسی آن برگزار بشود، زیر نظر ناقدان و داوران برگزار شود.
خسروپناه همچنین با اشاره به اینکه چنانچه طرحنامه ای از ممیزی اولیه شوراهای تخصصی پنج گانه عبور کند داوران و ارزیابان معرفی شوند، گفت: برای این طرح‌نامه ها پیش اجلاسیه و در مرحله بعد اجلاسیه نهایی برگزار می شود که طی آن به صورت کاملا علمی، مستدل و جدی صورت میگرد و در پایان داوران امتیاز طرحنامه را اعلام میکنند.
در پایان جلسه نیز حضار به طرح پرسش­‌های خود درباره کرسی­ های نظریه پردازی، نقد و مناظره پرداختند که حجت الاسلام خسروپناه به آنها پاسخ داد.
كد خبر:42371
منبع خبر:دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1397/07/10