تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


با حضور جمع کثیری از فعالان فرهنگی و هنری:

دانشگاه هنرهای اسلامی - ایرانی استاد فرشچیان افتتاح شد


آئین افتتاحیه دانشگاه هنرهای اسلامی – ایرانی استاد فرشچیان با حضور جمع کثیری از فعالان فرهنگی و هنری برگزار شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، به نقل از روابط عموم یدانشگاه آزاد اسلامی رئیس هیأت مؤسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی گفت: استاد فرشچیان احیاکننده هنر اصیل هشت هزار ساله ایرانی است.
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، دکتر علی‌اکبر ولایتی رئیس هیأت مؤسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی در مراسم افتتاح دانشگاه هنرهای اسلامی – ایرانی استاد فرشچیان که عصر امروز با حضور هنرمندان، استادان و شخصیت‌های فرهنگی و دانشگاهی برگزار شد، ضمن اشاره به جایگاه استاد فرشچیان، به روند تأسیس دانشگاه هنرهای اسلامی – ایرانی استاد فرشچیان در دانشگاه آزاد اسلامی را مورد توجه قرار داد و خاطرنشان کرد: این موضوع در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شد و ما در دانشگاه آزاد اسلامی داوطلب شدیم که برای راه‌اندازی این دانشگاه اقدام نماییم و تلاش خود را به کار بندیم تا دانشگاهی در شأن استاد فرشچیان که احیاکننده هنر ایرانی است، تأسیس شود.
دکتر ولایتی با بیان اینکه ایران پیشتاز هنر نقاشی در جهان است، گفت: هنر نگارگری در ایران سابقه هشت هزار ساله دارد و استاد فرشچیان را می‌توان احیاکننده این هنر دانست.
رئیس هیأت مؤسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی با مرور تاریخچه هنر نگارگری و نقاشی در جهان تصریح کرد: اولین نقاشی و نگارگری جهان در غاری در استان لرستان با قدمت بیش از هشت هزار سال کشف شده است. دومین اثر نیز مربوط به سال‌های ۲۱۵ تا ۲۷۷ میلادی است که از «مانی» به یادگار مانده است. بعد از اسلام آثار نگارگری تأثیرگرفته از نگارگری «مانی» است که به مکتب تبریز یا عهد ایلخانان معروف است.
وی با بیان اینکه «کمال‌الدین بهزاد» افتخار تاریخ هنر ایران و اسلام است، گفت: این هنرمند در دربار آخرین پادشاه تیموری در هرات بود و به تبع آن تحت تأثیر مکتب هرات قرار داشت. پس از آن به دربار شاه اسماعیل آمد و مورد تشویق پادشاه قرار گرفت که شاهنامه فردوسی را به شکل مصور درآورد.
رئیس هیأت مؤسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: در زمان شاه اسماعیل با پایتخت شدن شهر تبریز، مکتب تبریز دو شکل گرفت و «رضا عباسی» نگارگر ایرانی در این مکتب فعالیت می‌کرد. بعد از وی، شخصیت هنری برجسته نداشته‌ایم چرا که در دوره قاجار هنر بومی ایرانی فراموش و تقلید از هنر فرنگی باب شد، اما مردم با هنر نقاشی قهوه‌خانه‌ای به مقابله با هنر فرنگی برخاستند که «حسین قوللر آغاسی» را می‌توان مبدع هنر نقاشی قهوه‌خانه‌ای دانست که عمده مضامین این نقاشی‌ها مربوط به واقعه عاشورا و داستان‌های شاهنامه است.
وی با اشاره به جایگاه هنر استاد فرشچیان گفت: ما در عصر معاصر شخصیت هنرمند برجسته‌ای به نام «استاد محمود فرشچیان» داریم که احیاکننده هنر اصیل ایرانی است. برخی به اشتباه می‌گویند هنر مینیاتور تقلید از غرب است در صورتی که این هنر کاملاً ایرانی بوده و در چین زدایی که در مکتب هرات اتفاق افتاد، به وجود آمد.
رئیس هیأت مؤسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی در پایان با نقل شعری از صائب تبریزی گفت: این شعر صائب گویی در وصف استاد فرشچیان سروده شده است که بنده در این مراسم آن را تقدیم ایشان می‌کنم:
مست شد نقاش تا آن چشم جادو را کشید،
طاقتش شد طاق تا آن طاق ابرو را کشید
خامه‌مانی کز او آب طراوت می‌چکید
موی آتش دیده شد تا آن گل رو را کشید.»
سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان باید منشأ تحول اساسی آموزش عالی در عرصه هنر شود.
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا دکتر محمدمهدی طهرانچی سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی عصر امروز در مراسم افتتاح دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان با طرح سؤالی مبنی بر اینکه کشور ایران چه تعداد هنرمند نظیر استاد فرشچیان دارد؟ اظهار داشت: کشورمان در عرصه آموزش عالی باید متحول شود و این تحولات بزرگ و عمده تنها به دست مردان بزرگ رقم می خورد.
سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد: دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان باید منشأ تحول آموزش عالی در عرصه هنر شود.
وی با بیان اینکه دانشگاه به عنوان نهادی برآمده از مدرنیته در سال ۱۳۱۳ وارد کشور شد، خاطرنشان کرد: دانشگاه در کنار نظام آموزشی حوزه علمیه کار خود را آغاز کرد و براساس تقسیم بندی داخلی، آموزش علوم جدید بر عهده دانشگاه و آموزش علوم دینی بر عهده حوزه علمیه قرار گرفت؛ این در حالی است که متأسفانه در کشوری که صاحب مهد و هنر بود، در آموزش عالی در عرصه هنر سبکی وجود نداشت و ظرف مناسبی برای آموزش آن ساخته نشده بود و هنر غرب را به عنوان هنر مدرن در خود جای داد و به ترویج آن پرداخت.
دکتر طهرانچی در ادامه خاطرنشان کرد: تا پیش از انقلاب اسلامی، دانشگاه بر همان ریل دانشگاه های غربی حرکت می کرد، اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به همت امام خمینی(ره) جان تازه ای گرفت و مبدأ تحولات و کارخانه آدم سازی جامعه شد. مقام معظم رهبری نیز بیش از گذشته به دانشگاه ارزش نهادند و پرچمدار واقعی علم و دانش در تمامی زمینه ها شدند.
عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر اینکه دانشگاه با ورود به تحصیلات تکمیلی، هویتی تازه یافت و خود را باور کرد، گفت: به این باور رسیدیم که می توانیم تولید علم داشته باشیم و دانشگاه را از رفتار تبعی وارد رفتار استقلالی و خودکفایی کردیم.
وی افزود: تا به امروز فقط در عرصه پژوهش و هنر متخصص تربیت کرده ایم، اما هنر باید هویت خود را در آموزش عالی پیدا کند. در همین راستا بود که اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی به این نتیجه رسیدند که باید خیمه جدیدی بنا شود و با قبول مسئولیت از سوی آقای دکتر ولایتی رئیس هیأت موسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی، شاهد برگزاری چنین آیینی هستیم.
سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه به دنبال احیای سنت استاد و شاگردی هستیم، تصریح کرد: شاگرد را باید به استادان سپرد و با طراحی نظام دکترای حرفه ای در عرصه هنر، مدل جدیدی از استادان برجسته هنر را تربیت کرد.
دکتر طهرانچی تأکید کرد: می خواهیم به نام و با هدایت استاد فرشچیان و حمایت همه ارکان آموزش عالی، پای در این راه بگذاریم. دانشگاه آزاد اسلامی باید در سال ۱۴۰۴ انتخاب اول داوطلبان در تمامی عرصه ها باشد و این اتفاق در گرو اقدامات جدید از جمله افتتاح دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان است.
عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه تلاش می کنیم به هنر آنگونه که شایسته آن است، بپردازیم و کاری در شأن و منزلت ملت بزرگ و هنر اسلامی ایرانی انجام دهیم، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی به دنبال پیوند هنر با جامعه است و می خواهد هنرمندان و دانشجویان در بطن جامعه باشند و به دست اساتید بزرگ تربیت شوند.
سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی در پایان از زحمات تمامی دست اندرکاران گشایش دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان تقدیر کرد.
وزیر علوم و فناوری گفت: جای تشکر دارد که دانشگاه آزاد اسلامی و آقای دکتر ولایتی برای تأسیس دانشگاه استاد فرشچیان قدم پیش گذاشتند.
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، منصور غلامی عصر امروز در آیین افتتاحیه دانشگاه هنرهای اسلامی استاد محمود فرشچیان اظهار کرد: یک ماه پیش که تلفنی محضر استاد فرشچیان صحبت‌ کوتاهی داشتم از این برنامه اطلاع نداشتم.
وی با اشاره به شیوه آموزش استاد شاگردی افزود: استاد فرشچیان موجب فخر ایران و ایرانی است. جای تشکر دارد که دانشگاه آزاد اسلامی و آقای دکتر ولایتی قدم پیش گذاشتند، وزارت علوم هم از هر نوع حرکت نو و روش‌های تکمیلی اصلاح‌کننده در روش‌های آموزشی به‌خصوص در حیطه هنر استقبال می‌کند.
غلامی اظهار کرد: هنرشناس با کلاس تربیت می‌شود اما هنرمند نه. انتخاب دانشجو یا هنرجو از طریق سوال و جواب‌های معمول ممکن نیست چون آن قابلیت و ظرفیت به این روش شناخته نمی‌شود. هر کسی کنار استاد است قرار است موجب فخر او شود پس از اول باید ظرفیت داشته باشد و در کنار یک چشمه جوشان هنر این ظرفیت را به فعلیت برساند.
وی در پایان افزود: امیدواریم این دانشگاه بتواند الگوی خوبی برای تربیت هنرمندان باشد و ما هم هر کاری از دستمان بربیاید کمک خواهیم کرد.
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، سید عباس صالحی شامگاه ۳۰ مهرماه در مراسم افتتاح دانشگاه هنرهای اسلامی – ایرانی استاد فرشچیان، با بیان اینکه در این شب پاره‌ای از آرزوها متولد شده است اظهار کرد: مایه خوشحالی است که آرزوی استاد فرشچیان برآورده شده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد گفت: استاد فرشچیان برای ما ایرانیان یک نماد از نظر شخصیت فردی و ابعاد هنری است.
صالحی در ادامه با بیان اینکه جامعه ایرانی هنرمندهای زیادی دارد اما استاد فرشچیان دردانه هنرمندان ایران و ترکیبی از هنر ایرانی و هنر اسلامی است. همانند استاد فرشچیان کمتر داریم که ریشه در سنت داشته باشد و به زبان معاصر پر کشیده باشند.
وی در ادامه توضیح داد: استاد فرشچیان ایرانی بود، ایرانی است و ایرانی خواهد ماند. در عین حال به مضامین زمان معاصر ورود داشته و این ترکیب در هنرمندان معاصر کم‌یاب است.
صالحی در پایان گفت: سنت شاگرد استادی بار دیگر متولد شد. در این سنت اجازه اساتید به شاگردان در اولویت است. در گذشته نیز امضای هنرمندان بسته به رخصت استادان بود و امضای هر اثری نیاز به رخصت داشت ما در چنین سنت استاد شاگردی بزرگ شده‌ایم که کمتر مورد توجه قرار گرفت اما این سنت بار دیگر متولد می‌شود. از همه کسانی که در این راه تلاش کردند سپاسگزاریم. من از طرف دولت و وزارت ارشاد و فرهنگ سپاسگزارم.
كد خبر:42487
منبع خبر:دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1397/08/02