تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


دکتر کبگانیان مطرح کرد:

راهکارهای اجرایی سازی سند جامع روابط علمی بین‌الملل جمهوری اسلامی


جلسه 116 ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور روز دوشنبه 13 اسفند 1397 به ریاست دکتر سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر منصور کبگانیان دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور در تشریح دستور این جلسه گفت: این جلسه به بررسی راهکارهای اجرایی سازی " سند جامع روابط علمی بین‌الملل جمهوری اسلامی" اختصاص داشت و به همین دلیل و با توجه به متن این سند وزرای امور خارجه و اطلاعات هم با حق رأی در این جلسه حضور داشتند.
وی افزود: تدوین "سند جامع روابط علمی بین‌الملل جمهوری اسلامی" با دستور رهبر معظم انقلاب «مدظله‌العالی» و تأکید ریاست‌جمهور در شهریورماه سال گذشته آغاز شد و بعد از تصویب توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی در اسفندماه سال گذشته، در اردیبهشت 1397 سند ابلاغ شد و جلسه امروز نخستین جلسه برای برنامه‌ریزی اجرای " سند جامع روابط علمی بین‌الملل جمهوری اسلامی" بود.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: خوشبختانه چون در روند تدوین این سند همه نهادها و دستگاه‌های ذی‌ربط مشارکت داشتند، در روند اجرا هم مشارکت و هم‌افزایی مفیدی مشاهده می‌شود.
دکتر کبگانیان گفت: البته در مورد این موضوع مصوبات دیگری هم وجود داشت اما حسب امر رهبر معظم انقلاب «مدظله‌العالی» همه این اسناد جمع‌بندی شد و با توجه به همه آن اسناد یک سند جامع به عنوان اصلی‌ترین سند این بخش تدوین، تصویب و ابلاغ شد.
وی افزود: طراحی سازوکارهای اجرایی سازی سند و پیگیری اجرای آن بر اساس شاخص‌ها و معیارها و مشخص شدن دستگاه مسئول از وظائف ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور در قبال هر سند مصوب و از جمله " سند جامع روابط علمی بین‌الملل جمهوری اسلامی" است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: هدف اصلی از تصویب " سند جامع روابط علمی بین‌الملل جمهوری اسلامی" گسترش مراودات و روابط بین‌الملل علمی با توجه به آسیب‌ها و فرصت‌های این بخش است.
عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: تاریخ تمدن اسلام و ایران گواهی می‌دهد که دانشمندان مسلمان و ایرانی برای استفاده سایرین و از جمله غربی‌ها از دستاوردهای علمی تمدن اسلام و ایران، حتی هزینه سفر و اقامت آنان به حوزه تمدن اسلامی را می‌پرداختند؛ اما امروز متأسفانه غربی‌ها با ناجوانمردی مسیر دیگری را طی می‌کنند.
وی افزود: استفاده ایمن و راحت از دستاوردهای علمی سایر ملل حق کشورمان است و رویکرد اصلی " سند جامع روابط علمی بین‌الملل جمهوری اسلامی" هم این محور است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: در بخش دوم جلسه هم گزارش کاملی از فعالیت دستگاه‌های ذی‌ربط ارائه شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر کبگانیان با اشاره به پیشنهاد وزیر امور خارجه گفت: جناب آقای دکتر ظریف پیشنهاد دادند موضوع آموزش و توجیه فعالان علمی و فناوری کشور که در مراودات بین‌المللی حضور دارند با هدف کاهش آسیب‌ها در این زمینه، مورد توجه قرار گیرد که این پیشنهاد با استقبال مواجه شد.
وی افزود: وزیر اطلاعات هم راهبردهای این وزارت برای صیانت و حفاظت از دستاوردهای علمی کشور در عین توجه به گسترش و تعمیق مراودات بین‌المللی را تشریح کرد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: مقرر شد تا ظرف دو ماه آینده معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ضوابط اجرایی این سند را تدوین و برای تصویب نهایی به ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور ارائه دهد.
وی در پایان نیز افزود: موضوع اطلاع‌رسانی و ترویج " سند جامع روابط علمی بین‌الملل جمهوری اسلامی" توسط وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم از مواردی بود که مورد تأکید اعضاء قرار گرفت.
كد خبر:43114
منبع خبر:دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1397/12/15