تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


دکتر مخبر دزفولی تاکید کرد:

نباید ارزش اسناد بالادستی حوزه علم و فناوری انکار شود

دکتر مخبر دزفولی تاکید کرد:
جلسه ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، روز سه‌شنبه 1396/7/4 به ریاست دکتر محمدرضا مخبر دزفولی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در ابتدای این جلسه گزارشی از کارکردها و چشم‌انداز فناوری اینترنت اشیاء ارائه شد.
پس از ارائه این گزارش دکتر مخبر دزفولی طی سخنانی گفت: در موضوع فناوری‌های نوین همواره به یک سند راهبردی و آینده‌نگر نیاز است تا توان و قابلیت‌های کشور به سمت هدف تعیین‌شده حرکت کند.
وی افزود: اگر برای حوزه علم و فناوری سند راهبردی نداشته باشیم در قبال پیشرفت‌های فناوری غافلگیر خواهیم شد.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران ادامه داد: نباید توجه صرف به نظریه‌پردازی و یا کار اجرایی موجب شود تا ارزش اسناد بالادستی حوزه علم و فناوری انکار شود.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در مواجهه با فناوری‌هایی مانند اینترنت اشیاء حتما باید چشم‌انداز، قابلیت‌ها، فرصت‌ها، چالش‌ها و نهاد راهبری این حوزه در اسناد بالادستی این حوزه تبیین شود.
وی افزود: هنوز در کشور طرح آمایش سرزمینی وجود ندارد و باید همه با کمک به نهادهای مسئول، از جمله سازمان برنامه و بودجه، این سند مهم را تدوین کنیم.
دکتر مخبر دزفولی ادامه داد: خوشبختانه نگاه رهبر معظم انقلاب «مد ظله العالی» یک نگاه راهبردی است و تدوین اسنادی مانند نقشه جامع علمی کشور و سند تحول بنیادین آموزش و پرورش حاصل این نگاه است.
دستور بعدی جلسه 96 ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، بررسی برنامه‌های جهاد دانشگاهی در مسیر اجرای نقشه جامع علمی کشور بود که گزارشی در این زمینه ارائه شد.
در این گزارش با اشاره به جهت‌گیری‌های جهاد دانشگاهی به منظور تحقق اقتصاد دانش‌بنیان و تفاهم‌نامه‌های منقعد شده در این مسیر با سایر نهادهای علمی و پژوهشی کشور، الزامات و موانع تحقق این اهداف نیز مورد اشاره قرار گرفته است.
در بخش دیگری از این گزارش با اشاره به ابعاد گسترده همکاری‌های علمی و فناوری کشورمان در عرصه بین‌المللی، بر لزوم تشکیل یک سازمان و نهاد مدیریت‌کننده این همکاری‌ها نیز تأکید شد.
در ادامه این گزارش با اشاره به لزوم اعمال قدرت نرم کشورمان در نقاط هدف کمک‌رسانی در سایر کشورها، مصادیق این موضوع نیز مورد اشاره قرار گرفته است.
پس از ارائه این گزارش اعضا به بیان نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند که اهم آن به شرح ذیل است:
تسریع در تصویب و ابلاغ سند جامع مراودات علمی و فرهنگی بین‌المللی، صدور تجربیات موفق مانند اردوهای جهادی به سایر کشورها، استفاده از قابلیت‌ها و توانایی‌های کشور در این زمینه مانند گردشگری سلامت، مأموریت‌گرا و تقاضامحور شدن کمک‌های علمی و فرهنگی کشور به سایر کشورها و در نظر گرفتن پیوست‌های فرهنگی، اقتصادی و امنیتی مراودات علمی.
پس از ارائه نظرات و پیشنهادهای اعضا، دکتر مخبر دزفولی هم در این زمینه گفت: تلاش می‌شود تا در مسیر تسهیل مراودات علمی و فرهنگی در سطح بین‌المللی، نهاد جدیدی ایجاد نشود.
وی افزود: در این زمینه حتما جهاد دانشگاهی می‌تواند برخی از اقدامات اجرایی را انجام دهد.

كد خبر تصويري:8352
منبع خبر :دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1396/07/10