تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


دکتر کبگانیان:

معتقدیم در مورد کنکور افراط و تفریط می شود

دکتر کبگانیان:
یکصدمین جلسه ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علم کشور، روز سه شنبه 1396/10/12 به ریاست دکتر محمدرضا مخبر دزفولی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.
دکتر منصور کبگانیان، دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور در مورد دستور این جلسه طی سخنانی گفت:  به مناسبت یکصدمین جلسه ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور لازم بود به جمع‌بندی از عملکرد، چالش‌های پیشرو و دورنمایی از برنامه‌هایی خو داشته باشیم.
وی افزود: در این راستا گزارشی در 3 حوزه، سیاستگذاری و برنامه‌ریزی، اجرایی‌سازی که یکی از دغدغه‌های جدی ما هست و حوزه رصد و پایش شاخصه‌های علم و فنآوری ارائه شد.
دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور  ادامه داد: وزیر علوم، تحقیقات و فنآوری در جلسه اعلام کردند که تمام معاونت‌های ذیل حوزه وزیر را مکلف کردند که سند را بخش‌بندی و در حوزه‌های مختلف با شاخص‌های مختلف ارزیابی کنند تا از پیشرفت اجرایی شدن مطلع و گزارش دهند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: هم‌چنین دبیر هیئت عالی جذب اعضای هیأت علمی گزارش خوبی را ارائه دادند و اعلام کردند در این حوزه بالای 90 درصد بخش‌های مربوط در سند اجرایی شده است و استخدام اعضای هیئت علمی بسیار تسریع پیدا کرده است.
وی افزود: معاون محترم علمی و فنآوری ریاست جمهوری نیز گزارشی از ستادهای علم و فنآوری دادند.
دکتر کبگانیان ادامه داد: دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز ضرورت تدوین روش‌شناسی ارزیابی اجرای نقشه جامع کشور را به صورت علمی خواستار شدند که ما بتوانیم حتی عدد و رقم به جامعه اعلام کنیم که باید مدل علمی آن را طراحی کنیم.
عضو هیئت علمی دانشگاه امیرکبیر گفت:  یکی از کارهای مهم ستاد نقشه جامع تدوین سند روابط علمی بین‌الملل جمهوری اسلامی است که با همکاری خوب دستگاه‌های علمی، سازمان‌های امنیتی و وزارت امور خارجه همگی انجام شد که در شرف نهایی شدن است.
وی افزود: در ستاد بر روی این سند کار شد و در شورای عالی انقلاب فرهنگی با حضور رئیس‌جمهور بند بند آن تصویب شد که آخرین بند آن سه‌شنبه هفته آینده نهایی خواهد شد.
دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور ادامه داد: تصویب این سند یک دستاورد بسیار مهم است زیرا چالش‌هایی که ما در حوزه علم و فنآوری داریم کمی جدی شده است و حوزه علم حوزه استراتژیک و راهبردی نظام شده است.
دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور گفت: اکنون دانشمندان و محققان ما وقتی برای شرکت در کنفرانس‌های علمی یا دوره‌های آموزشی به کشورهای غربی می‌روند مورد فشار و اذیت فراوانی قرار می‌گیرند که این سند می‌خواهد این ارتباط بین‌المللی کشور را با خارج تسهیل و راحت کند.
دکتر کبگانیان هم‌چنین در مورد وظیفه جدیدی که به این ستاد محول شده است نیز گفت: یکی از مواردی که به تازگی جزو وظایف مهم ما شده است ساماندهی نظام سنجش و پذیرش دانشجو است و ما معتقدیم در مورد کنکور افراط و تفریط می شود و پیشنهاد ما جدا شدن بخش سنجش و پذیرش است که خود بخش پذیرش مراحلی داشته باشد و ما آماده‌ایم در این بحث ملی و راهبردی وارد و آن را سامان‌دهی کنیم.


كد خبر تصويري:8511
منبع خبر :دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1396/10/17