تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


دکتر حداد عادل:

اگر بتوانیم نهاد خانواده را استحکام و تعالی ببخشیم به همان اندازه تفکر اسلامی را استحکام و تعالی بخشیده‌ایم

دکتر حداد عادل:
جلسه 152 شورای تخصصی تحول و ارتقاء علوم انسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست دکتر غلامعلی حداد عادل برگزار شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در ابتدای این جلسه دکتر حداد عادل با اشاره به حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در جلسه قبل شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی اجرای کامل و جامع تصمیمات این جلسه را مورد تأکید قرارداد.
در ادامه جلسه، برنامه درسی و سرفصل آموزشی رشته مطالعات زنان و حقوق خانواده در مقطع دکترا که در جلسه 149 شورای تخصصی تحول و ارتقاء علوم انسانی مورد بررسی قرارگرفته بود، با اعمال اصلاحات مطرح شده در دستور کار قرار گرفت و دکتر محمد اسحاقی، رئیس کارگروه مطالعات زنان، توضیحاتی در این زمینه ارائه کرد.
وی با اشاره به ابعاد اقتصادی حقوق خانواده گفت: در کنار این موضوع باید مسئله اخلاق در خانواده به‌عنوان مکمل مورد توجه قرار گیرد.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران ادامه داد: مباحث حقوقی حداقل‌ها را در خانواده معین می‌کند و آنچه که زندگی خانوادگی را استمرار قوام می‌بخشد، مسئله اخلاق است.
دکتر اسحاقی با اشاره به ابعاد بین‌المللی حقوق خانواده گفت: موضوع حقوق زنان، حقوق کودکان و... که در اسناد بین‌المللی مورد توجه قرارگرفته‌اند، ذیل سرفصل حقوق خانواده قابل تحلیل هستند.
وی افزود: جهانی شدن نیز بر حقوق خانواده تأثیر گذاشته و این موضوع در سرفصل‌ها و برنامه‌های این رشته به نحو مناسبی مورد توجه قرارگرفته است.
رئیس کارگروه مطالعات زنان ادامه داد: با عنایت به موضوعات نوپدید پزشکی در حوزه خانواده مانند باروری، تغییر جنسیت و.. و تأثیر این موضوعات بر حقوق خانواده، سرفصل نوینی به نام پزشکی و حقوق خانواده تدوین‌شده است.
پس از سخنان دکتر اسحاقی، دکتر حداد عادل طی سخنانی گفت: در تفکر اسلام، خانواده یک موضوع فرعی نیست و خانواده در ذات اسلام است و اسلام نیز در ذات خانواده.
وی افزود: یکی از تفاوت‌های اساسی بین جهان‌بینی اسلامی و سایر جهان‌بینی‌ها، تفاوت در نگاه به خانواده است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: خانواده و نگاه به خانواده، مبین تفاوت‌ها به این موضوع مهم است.
رئیس شورای تخصصی تحول و ارتقاء علوم انسانی گفت: خانواده سلول بنیادین و عنصر اساسی تشکیل جامعه است.
وی افزود: آمار مربوط به سست شدن و فروپاشی نهاد خانواده در کشورهای غربی، بحران‌های اجتماعی در این جوامع را به خوبی نشان می‌دهد.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران ادامه داد: در یک کلام می‌توان گفت اگر بتوانیم نهاد خانواده را استحکام و تعالی ببخشیم به همان اندازه تفکر اسلامی را استحکام و تعالی بخشیده‌ایم.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، پس از سخنان دکتر حداد عادل اعضاء به بیان نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند؛ که اهم آن به شرح ذیل است: ترسیم نظریه کلی و کلان اسلام به خانواده، تحولات به وجود آمده در اقتصاد خانواده با توجه به تحصیلات و اشتغال زنان، در نظر گرفتن مطالعات میان‌رشته‌ای اجتماعی، فلسفی و... به‌روزرسانی متون درسی و منابع آموزشی در این رشته، توجه به مسائل تطبیقی در این حوزه و جهت‌گیری همه مباحث به سمت تحکیم نهاد خانواده.
پس از ارائه نظرات و پیشنهادهای اعضا، دکتر اسحاقی گفت: سرفصل‌های آموزشی و برنامه درسی ارائه شده به حقوق به معنای قواعد و نظام حقوقی نظر دارد.
وی افزود: پیش‌نیازهای مناسب برای سرفصل‌های ارائه‌ شده در نظر گرفته‌ شده است.
دکتر حداد عادل هم در این زمینه گفت: موضوع زن و خانواده در صدسال اخیر جزء مسائل مبتلا به همه کشورهای شرقی و اسلامی است.
وی افزود: حتی کشورهای غیر اسلامی شرقی مانند هند نیز از تغییر و فروپاشی نهاد خانواده نگران هستند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: تألیف متون آموزشی مناسب باید مورد توجه قرار گیرد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، پس از ارائه نظرات و پیشنهادهای اعضاء و الزام به اعمال اصلاحات مورد نظر، کلیات این برنامه درسی به تصویب رسید.

كد خبر تصويري:8682
منبع خبر :دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1397/02/17