تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


برگزاری مراسم تشییع پیکر حجت الاسلام مرحوم دکتر احمدی:

دکتر حداد عادل: مرحوم دکتر احمدی مصداق بارز وحدت حوزه دانشگاه بود/ غیرت انقلابی از خصوصیات مرحوم دکتر احمدی بود

برگزاری مراسم تشییع پیکر حجت الاسلام مرحوم دکتر احمدی:
مراسم تشییع پیکر مرحوم حجت‌الاسلام‌ و المسلمین دکتر احمد احمدی، عضو پیشکسوت شورای عالی انقلاب فرهنگی، روز یکشنبه 1397/3/20 با حضور دکتر محمدرضا مخبر دزفولی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و جمعی از اعضای این شورا و نخبگان علمی و فرهنگی برگزار شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر حداد عادل در این مراسم طی سخنانی گفت: درگذشت مرحوم حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر احمدی برای همه جامعه علمی کشور تأثرانگیز بود و بنده به نمایندگی از رهبر معظم انقلاب «مدظله‌العالی» و به‌منظور عرض تسلیت به بازماندگان در این مجلس حضور دارم.
دکتر حداد عادل گفت: برای بنده که بیش از 50 سال با مرحوم دکتر احمدی دوست و همکار بودم سخنرانی در مراسم ترحیم او دشوار است.
وی افزود: دکتر احمدی یک انسان متقی، با ایمان، دانشمند و پرتلاش بود.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: آن مرحوم ارادت عمیقی به حضرت امام (ره) و علامه طباطبایی (ره) داشتند.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: مرحوم دکتر احمدی از عنفوان جوانی تا واپسین دوره حیات خود در تلاش و جهاد علمی بود.
وی افزود: ایشان از همان دوره جوانی با کمک چند تن دیگر از فضلا در فکر نهادسازی به ‌منظور تولید علوم انسانی اسلامی بود که این روند را تا پایان عمر شریف خود ادامه داد.
دکتر حداد عادل ادامه داد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی و با توجه به ارادت او به رهبر کبیر انقلاب (ره) ایشان به عضویت ستاد انقلاب فرهنگی و شورای عالی انقلاب فرهنگی درآمدند و از این نظر یک عضو پیشکسوت بودند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: مرحوم دکتر احمدی مصداق بارز وحدت حوزه دانشگاه بود و محاسن حوزه و دانشگاه را به نهادهای دیگر منتقل می‌کردند.
وی افزود: تألیفات و ترجمه‌های آن مرحوم در حوزه فلسفه غرب کتب متقن و کتب مرجع در این حوزه است.
رئیس شورای تخصصی تحول و ارتقاء علوم انسانی ادامه داد: تلاش در جهت تأسیس و تقویت دانشگاه تربیت مدرس به‌عنوان مرکز اصلی تربیت هیئت علمی برای دانشگاه‌ها هم سرفصل مهمی در کارنامه فاخر حیات علمی مرحوم دکتر احمدی است.
وی گفت: در مدیریت سازمان مطالعه و تدوین علوم انسانی دانشگاه‌ها «سمت» هم بیش از  2 هزار عنوان کتاب درسی با تلاش ایشان منتشر شد که این کتاب‌ها در چارچوب تقویت دیپلماسی علمی به سایر کشورها نیز صادر شده است.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: در مجلس هفتم نیز مرحوم دکتر احمدی (ره) به‌عنوان یک نماینده خدوم و مخلص و جهد همت خود را برای اصلاح نظام آموزشی قرارداد و همچنین خدمت به قرآن کریم را نیز در این دوره بسیار جدی گرفته بود.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران ادامه داد: علاقه به زبان و ادبیات فارسی و دل‌بستگی به بزرگانی مانند فردوسی و سعدی نیز زبانزد بود.
وی گفت: غیرت انقلابی و ارادت عمیق نسبت به امام خمینی (ره) و اطاعت از رهبر معظم انقلاب «مدظله‌العالی»، عشق به خدمت، دوری از تجملات و تکلف‌ها نیز از سایر خصوصیات مرحوم دکتر احمدی بود.
آیت‌الله سید مصطفی محقق داماد نیز در این مراسم طی سخنانی گفت: یکی از نقاط برجسته در حیات مرحوم دکتر احمدی استفاده از اساتید بارزی مانند امام خمینی (ره) و علامه طباطبایی (ره) بود.
وی افزود: اساتید دکتر احمدی در کنار علم‌آموزی استاد اخلاق نیز بودند و شاگرد خود را از نظر اخلاقی نیز تربیت می‌کردند.
عضو هیئت‌علمی دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: ساده زیستی و مناعت طبع و وارستگی از ابعاد بارز شخصیت مرحوم دکتر احمدی بود.
عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران گفت: آن مرحوم عمر خود را به بطالت نگذراند و همواره به دنبال طلب علم و دانش بود.
وی افزود: وجدان کاری در تعلیم و تربیت و جهد و تلاش او در انتقال آموخته‌های خود به شاگردانش از ابعاد دیگر شخصیت آن مرحوم بود.
آیت‌الله محقق داماد ادامه داد: احترام به استاد و ارادت به هر کسی که به مرحوم احمدی (ره) چیزی آموخته بود نشان از قدرشناسی و احترام او به علم و عالم بود.

كد خبر تصويري:8737
منبع خبر :دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1397/03/21