تماس با ما   صفحه اصلي   نقشه سایت   انگليسي   العربيه   اردو  
نسخه چاپي


توسط رئیس جمهور ابلاغ شد: مصوبه ساماندهی برگزاری آزمون‌های بین‌المللی زبان فارسی

توسط رئیس جمهور ابلاغ شد: مصوبه ساماندهی برگزاری آزمون‌های بین‌المللی زبان فارسی
حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی، رئیس جمهور و رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی، مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی پیرامون "ساماندهی برگزاری آزمون‌های بین‌المللی زبان فارسی" را برای اجراء به دستگاه‌های مسئول ابلاغ کرد.
به گزارش مرکز خبر شوری عالی انقلاب فرهنگی، متن کامل این مصوبه که در جلسه 809 شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شده است، به شرح ذیل است:
 ماده واحده «ساماندهی برگزاری آزمون‌های بین‌المللی زبان فارسی» که در جلسه 809 مورخ 1397/3/29 و بنا به پیشنهاد مورخ 1396/4/21 رئیس بنیاد سعدی، به تصویب رسیده است، به شرح ذیل برای اجرا، ابلاغ می‌شود:
«ماده واحده- در خصوص آزمون‌های بین‌المللی زبان فارسی مطابق موارد ذیل اقدام می‌گردد:
1.آیین‌نامه و استاندارد آزمون بین‌المللی مهارت زبان فارسی (آمفا) توسط بنیاد سعدی و با مشارکت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تدوین و توسط دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی به وزارت مزبور و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط جهت اجرا و اعمال، ابلاغ می‌گردد.
2.آزمون‌های بین‌المللی مهارت زبان فارسی در دو گونة عمومی و دانشگاهی (آکادمیک) برگزار می‌شود. برگزاری آمفای دانشگاهی به‌عنوان معیار پذیرش داوطلبان خارجی جهت تحصیل در دانشگاه‌های ایران در چارچوب آیین‌نامه و استاندارد مزبور بر عهدة سازمان سنجش آموزش کشور و برگزاری آمفای عمومی برای سایر اهداف و کارکردها در چارچوب آیین‌نامه و استاندارد مذکور بر عهدة بنیاد سعدی است.
3.دانشگاه‌ها می‌توانند در صورت لزوم برای تعیین سطح زبان فارسی دانشجویان خارجی، نسبت به برگزاری آزمون اختصاصی زبان فارسی اقدام کنند.»
گفتنی است این مصوبه توسط رئیس جمهور برای اجراء به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سازمان سنجش آموزش کشور و بنیاد سعدی ابلاغ شده است.
كد خبر تصويري:8918
منبع خبر :دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی
تاريخ خبر:1397/10/01